Το αήττητό τους, διατήρησαν οι Trelakers στην AtlasLeague 3, στην περιφέρεια North του ΟΑΚΑ, καθώς κέρδισαν τη Havalencia με 50-43 για την 4η αγωνιστική, κάνοντας το «4 στα 4», μιας και έχουν ρεκόρ 4-0, όντας φυσικά και στην κορυφή. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι πάλεψαν πολύ στο ματς, αλλά δεν απέφυγαν την τρίτη σερί ήττα τους, έχοντας ρεκόρ 0-3.

Οι δύο ομάδες κατέβηκαν με ελλείψεις, αφού είχαν μόλις από 6 διαθέσιμους παίκτες η κάθε μία, σε αυτή την αναμέτρηση. Στο ξεκίνημα, οι εναλλαγές στο προβάδισμα, ήταν πολύ συχνές. Η νευρικότητα και η αστοχία, κυριάρχησαν στις αρχές του αγώνα και είναι χαρακτηριστικό ότι στο 6’, το σκορ ήταν μόλις 2-2. Εν τέλει, η Havalencia είχε ένα μικρό προβάδισμα στο φινάλε της 1ης περιόδου, με 9-8.

Ισορροπία υπήρξε στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου. Για αυτό και το σκορ ήταν ισόπαλο με 14-14 στο 15’ της αναμέτρησης. Εκεί, οι Trelakers «έτρεξαν» ένα 7-0 σερί και ήταν μπροστά με 21-14 στο 18’. Η Havalencia έβγαλε αντίδραση όμως και μάζεψε τη διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα με 3 πόντους, με σκορ 24-21.

Ακόμα πιο δυνατά ξεκίνησαν οι Trelakers στο δεύτερο μέρος και με 6-0 σερί, έφτασαν στο +9, με σκορ 30-21 στο 22’. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν όμως και σιγά-σιγά μείωσαν και πάλι τη διαφορά. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 32-27, πάντα υπέρ των φιλοξενούμενων και όλα έμοιαζαν ανοιχτά ενόψει της συνέχειας του παιχνιδιού.

Με επί μέρους σκορ 5-0 στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου, η Havalencia έφερε το ματς στα ίσα, αφού ισοφάρισε σε 32-32 στο 31’. Η μάχη συνεχίστηκε, αλλά οι Trelakers είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία σε καθοριστικές στιγμές της αναμέτρησης, για αυτό και έφτασαν εν τέλει στη νίκη με 50-43.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Σγουρό, που τελείωσε το ματς με 26 πόντους (6/8β., 7/12δ., 2/4τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 ασίστ και 28 βαθμούς στο Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Μπορεί ο Τάγαρης να μην σκόραρε πολύ, έχοντας 7 πόντους (1/1β., 3/12δ.), αλλά έκανε τη διαφορά στα ριμπάουντ, με 19 συνολικά (14αμ.-5επ.), ενώ είχε ακόμα 2 τάπες, 1 κλέψιμο και 19 στο Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Πολύ απλά, στην ευστοχία, αφού οι Trelakers σούταραν καλύτερα σε όλους τους τομείς (βολές 64,3% έναντι 27,3%, δίποντα 32% έναντι 25,5% και τρίποντα 33,3% έναντι 25,5%).

Να προσθέσουμε ότι για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καρυπίδης (18π., 5ρ.), έχοντας για συμπαραστάτες, τον Μπίζα (13π., 8ρ., 3κλ.) και τον Καλαμάρα (10π., 15ρ.).