Ματς-θρίλερ πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική του 1st Group της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια North, όπου αναμετρήθηκαν δύο ομάδες που ήταν αήττητες, με ρεκόρ 2-0. Τελικά, οι High Post γύρισαν από το -9 και έφτασαν στη νίκη επί των Athenian Warriors με 49-48, οπότε πλέον έκαναν το «3 στα 3», αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους, στην πρώτη ήττα τους.

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα και φάνηκε από την αρχή, ότι θα ήταν αμφίρροπο μέχρι τέλους. Στο 4’, οι «Πολεμιστές» είχαν μικρό προβάδισμα με 8-7, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και τελικά η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Athenian Warriors να είναι μπροστά με 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμά τους, βελτιώνοντας την άμυνά τους και βρέθηκαν στο +8 στο 15’, όντας μπροστά με 25-17 σε εκείνο το σημείο. Μάλιστα, έφτασαν και στο +9, με 28-19 στο 19’, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +7, με σκορ 28-21.

Στην επανάληψη, οι «Πολεμιστές» έδειχναν ικανοί να διατηρήσουν σε καλά επίπεδα τη διαφορά, φτάνοντας και πάλι στο +9, με 33-24 στο 25’. Δεν μπόρεσαν όμως να φτάσουν σε διψήφια επίπεδα και οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές». Μέσω της άμυνας, βρήκαν ρυθμό και μείωσαν στον πόντο στο 29’, σε 35-34. Εν τέλει, η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 37-34 υπέρ των Athenian Warriors.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι High Post μπήκαν πολύ δυνατά και ισοφάρισαν άμεσα σε 37-37 στο 31’, ενώ δύο λεπτά αργότερα, πέρασαν και μπροστά με 39-37 στο 33’. Μάλιστα, «έτρεξαν» συνολικά ένα 9-0 σερί και προηγήθηκαν με 43-37 στο 35’. Όλα έδειχναν υπέρ τους, αλλά οι Athenian Warriors δεν τα παράτησαν και μείωσαν στον πόντο, σε 49-48. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση, ο Δημητρακόπουλος αστόχησε σε τρίποντο στα 5’’ και ο Νανούσης πήρε επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν βρήκε στόχο και το ματς τελείωσε.

Οι δύο ομάδες είχαν μικρές διαφορές στα συνολικά στατιστικά, με εξαίρεση στα ριμπάουντ, στα οποία κυριάρχησαν οι «Πολεμιστές» με 35 συνολικά (27αμ.-8επ.), σε σχέση με τα 24 (19αμ.-5επ.) των High Post. Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαναστασίου με 20 πόντους (2/3β., 9/17δ.), που είχε επίσης 7 ριμπάουντ (σ.σ. όλα αμυντικά), ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Χατζόπουλος (15π., 4ρ., 4ασ.) και Παρασκευάς (11π., 3κλ.). Από την πλευρά των ηττημένων, ο Δημητρακόπουλος είχε 15 πόντους (3/4β., 3/4δ., 2/10τρ.).