Σε έναν ακόμη αγώνα για την πρώτη φάση του Atlascup, η HOOPFELLAS αναμετρήθηκε με τους UNBROKEN, με τους τελευταίους να επικρατούν άνετα με 46-63.

Οι UNBROKEN είχαν το προβάδισμα καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 8 πόντους (6-14). Στο 17ο λεπτό, με δίποντο του εξαιρετικού Μαυρέα, οι UNBROKEN πήγαν την διαφορά στο +13 (10-23) και έκλεισαν το 20λεπτο με +8 (19-27).

Στην επανάληψη η διαφορά συνέχιζε να ανεβαίνει, στο 24' μετά από εξαιρετική πάσα πίσω από την πλάτη του Νίκου Αρσάνογλου, ο Μαυρέας σκόραρε ανενόχλητος στον αιφνιδιασμό για να διαμορφώσει το 21-38. Η 3η περίοδος έκλεισε στο +13 (33-46).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (37-57 στο 35ο λεπτό) μετά από δύο σερί δίποντα του κορυφαίου της αναμέτρησης Μαυρέα. Η HOOPFELLAS κατάφερε να ρίξει κάπως την διαφορά στο τέλος, τελικό αποτέλεσμα 46-63.

Για τους νικητές ο Μαυρέας ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους & 16 ριμπάουντ, διψήφιος και ο Νικολακόπουλος με 12 πόντους & 15 ριμπάουντ, με τον Μπακογιάννη να προσθέτει 10 πόντους.

Για την HOOPFELLAS μοναδικός διψήφιος, κάνοντας μάλιστα double-double, ο Ανδρεόπουλος με 10 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ.

Στα συνολικά στατιστικά, οι νικητές είχαν 50% στις βολές, 52,2% στα δίποντα, 15,8% στα τρίποντα, μάζεψαν 49 ριμπάουντ (41 επ. - 8 αμ.), ενώ επίσης είχαν 17 ασίστ, 9 κλεψίματα και 13 λάθη.

Οι ηττημένοι είχαν 62,5% στις βολές, 35,2% στα δίποντα, 4,5% στα τρίποντα, μάζεψαν 38 ριμπάουντ (24 επ. - 14 αμ.), ενώ επίσης είχαν 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, και 11 λάθη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Στην υπεροχή των UNBROKEN στο ζωγραφιστό.