Την έκτη νίκη τους και μάλιστα συνεχόμενη, πέτυχαν οι Indians, που δείχνουν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση τον τελευταίο καιρό. Αυτή τη φορά, κέρδισαν, τους μαχητικούς Blue Sharks Neurolife, με 53-46 για την 8η αγωνιστική της AtlasLeague 2, στο 2nd Group, για την περιφέρεια North του ΟΑΚΑ, οπότε έχουν πλέον ρεκόρ 6-2, έναντι 3-5 των αντιπάλων της.

Οι «Ινδιάνοι» μπήκαν με πολλή όρεξη στην αναμέτρηση και νωρίς-νωρίς πήραν μια διαφορά 8 πόντων, αφού προηγήθηκαν με 12-4 στο 4’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Μαμάκος. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε και υπήρξε αστοχία και από τις δύο πλευρές, με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν σταθερά το προβάδισμα και να κλείνουν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 14-8.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ακόμα καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και αρχικά προηγήθηκαν με νταμπλ-σκορ, με 16-8 στο 11’, με δίποντο από τον Κοσκίνα, ενώ έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά, με 20-10 στο 16’, με δίποντο του Παναγάκου. Με τρίποντο από τον Τομαρά, οι Blue Sharks Neurolife μείωσαν σε 20-13, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις δυνατές άμυνες να έχουν κυριαρχήσει στη 2η περίοδο.

Περνάμε στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου αρχικά οι «Μπλε Καρχαρίες» μείωσαν τη διαφορά στους 4 πόντους, με σκορ 22-18 στο 22’, με δίποντο από τον Μπίσκο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +8, με 28-20 στο 14’, με τρίποντο του Μπαλτά. Στο 28’, οι Indians έφτασαν και πάλι σε διψήφιο προβάδισμα, αλλά αυτή τη φορά στο +11, με 35-24 στο 28’, με δίποντο του Δημάδη. Οι Blue Sharks Neurolife «έτρεξαν» όμως ένα 5-0 σερί και μείωσαν σε 35-29 στο 29’, με καλάθι του Τομαρά. Τελικά, οι «Ινδιάνοι» τελείωσαν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 37-29, με δίποντο του Δημάδη.

Όσον αφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Blue Sharks Neurolife άρχισαν πολύ αποφασιστικά και με επί μέρους σκορ 6-1, μείωσαν σε 38-35 στο 32’, με καλάθι του Μπίσκου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 43-38 στο 35’ και μετά «έτρεξαν» ένα 7-0 σερί, για να προηγηθούν με 50-38 στο 37’ και τις δύο φορές από δίποντα που πέτυχε ο Παναγάκος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 50-43 στο 38’, με μία εύστοχη βολή του Μπίσκου, ωστόσο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο και έτσι το τελικό σκορ ήταν το 53-46 υπέρ των Indians.

MVP: Ο Μπαλτάς ηγήθηκε στο σκοράρισμα, έχοντας 16 πόντους (2/4δ., 4/10τρ.), ενώ προσέφερε επίσης 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και 2 κλεψίματα.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Παναγάκος είχε το καλύτερο Efficiency (18), έχοντας 6 πόντους (3/7δ.), 13 ριμπάουντ (10αμ.-3επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στα τρίποντα, όπου οι Indians είχαν 8/22 (36,4%), ενώ οι Blue Sharks Neurolife είχαν αντίστοιχα 3/18 (16,7%).

Διψήφιος στο σκοράρισμα για τους Indians ήταν και ο Πουλοκέφαλος, που τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους (1/2δ., 3/4τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από την άλλη μεριά, πρώτος σκόρερ των Blue Sharks Neurolife ήταν ο Τομαράς με 18 πόντους (2/2β., 5/17δ., 2/4τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.) και 2 κλεψίματα, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μπίσκος με 14 πόντους (6/9β., 4/10δ.) και 13 ριμπάουντ (11αμ.-2επ.), έχοντας επίσης 2 κλεψίματα.