Τη 12η νίκη τους, σε 13 αγώνες, πέτυχαν την Πέμπτη (02/02) στο κλειστό του ΟΑΚΑ οι Ionians, με σκορ 53-34 επί των Bucadors, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της AtlasLeague 3, στην περιφέρεια North. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 12-1 πλέον και παραμένουν σταθερά στην 1η θέση, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 2-11.

Οι γηπεδούχοι πήραν αρχικά προβάδισμα με 4-0 στο 3’ με καλάθι από τον Θραψανιώτη, ενώ οι Bucadors μείωσαν σε 6-4 στο 6’ με δίποντο του Βότσαρη. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου όμως, ήταν πολύ δυνατό για τους Ionians, οι οποίοι προηγήθηκαν με 11-4 στο 8’ με δίποντο του Μαρούλη και ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο με διαφορά 10 πόντων και συγκεκριμένα με σκορ 16-6.

Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα πιο αποφασιστικοί και αυτό είχαν συνέπεια να ανοίξουν τη διαφορά, μιας και προηγήθηκαν με 22-6 στο 14’, αλλά και με 28-10 στο 17’, με δίποντα από τον Χουλιάρα και τον Μαρούλη αντίστοιχα. Οι Bucadors προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 28-15 στο 19’ με δίποντο του Βότσαρη, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Ionians να βρίσκονται στο +17, με σκορ 32-15.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι άρχισαν με επιθετικό «μπλακ-άουτ», αφού έμειναν άποντοι για ένα διάστημα μεγαλύτερο από 5 λεπτά. Έτσι, οι Bucadors βρήκαν κάποιες λύσεις στην επίθεσή τους και άρχισαν με 7-0 σερί, για να μειώσουν σε 32-22 στο 25’, χάρις σε ένα τρίποντο που σημείωσε ο Παυλάκης. Μετά όμως, οι Ionians βρήκαν ξανά ρυθμό και το τρίτο δεκάλεπτο, τους βρήκε μπροστά με 18 πόντους διαφορά, με σκορ 41-23.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 22 πόντους, υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν μπροστά με 46-24 στο 34’ με ένα δίποντο από τον Χουλιάρα. Τα πάντα είχαν κριθεί επί της ουσίας σε εκείνο το σημείο και απλώς απέμενε να φανεί το πόσο θα ήταν το τελικό σκορ, με τους Ionians να επικρατούν τελικά με 53-34.

MVP: Ο Θεοδώρου έχασε το νταμπλ-νταμπλ για ένα μόλις ριμπάουντ. Συγκεκριμένα, είχε 12 πόντους με 3/4 βολές, 3/7 δίποντα και 1/6 τρίποντα, καθώς επίσης 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 15 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Πολλές δουλειές μέσα στο παρκέ έκανε ο Μαρούλης, που είχε 8 πόντους (4/12δ., 0/3τρ.), 13 ριμπάουντ (8αμ.-5επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Που κρίθηκε το ματς: Οι Ionians μάζεψαν συνολικά 59 ριμπάουντ (38αμ.-21επ.) έναντι 43 (31αμ.-12επ.) των Bucadors, ενώ είχαν 13 παραπάνω ασίστ (16 έναντι 3), 12 παραπάνω κλεψίματα (15 έναντι 3) και 11 λιγότερα λάθη (7 έναντι 18).

Από την πλευρά των Bucadors, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μελαχροινός με 9 πόντους (0/2δ., 3/4τρ.), έχοντας επίσης 2 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ πάλεψε και ο Παυλάκης (8π., 1/5β., 2/8δ., 1/5τρ., 10ρ., 1κλ.).