Τη νίκη με την οποία «κλείδωσαν» και μαθηματικά την 1η θέση στην κανονική σεζόν, πήραν οι Ionians την Παρασκευή (12/05) στο ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τους Rum And Gun με 81-59. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στην 25η και προτελευταία αγωνιστική της περιφέρειας North στην AtlasLeague 3. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους, σε 21-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-12 και παραμένουν στην 8η θέση.
Φουλ επίθεση είχαμε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-4 στο 1’ μετά από τρίποντο του Αντωνόπουλου, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 14-10 στο 3’ έπειτα από δίποντο του Καλλέργη. Οι Rum And Gun έφτασαν να προηγούνται με 23-19 στο 9’ με δίποντο του Καλυβιανάκη, κλείνοντας την 1η περίοδο με προβάδισμα με 25-22.
Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε σε ανάλογη κατάσταση, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο 13’ με 30-28 με δίποντο του Χουλιάρα, με τους Rum And Gun να μειώνουν σε 34-33 στο 17’ με ένα δίποντο του Καλυβιανάκη. Εκεί όμως, οι Ionians πάτησαν… γκάζι και προηγήθηκαν με 44-35 στο 19’ με δίποντο του Θεοδώρου, ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +8, με 44-36.
Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διαθέσιμη αλλαγή στο παιχνίδι, αφού είχαν παραταχθεί με μόλις 5 παίκτες στο ρόστερ τους. Έτσι, όσο περνούσε η ώρα, τόσο μεγαλύτερη γινόταν η κόπωση. Στο δεύτερο ημίχρονο λοιπόν, οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα πιο φρέσκοι και άνοιξαν τη διαφορά, αρχικά στο +10, με 46-36 στο 21’ με δίποντο του Μουντζούρη, φτάνοντας και στο +21, με 61-40 στο 26’, έπειτα από δίποντο του Χουλιάρα. Η 3η περίοδος τελείωσε με 66-47 υπέρ των Ionians.
Η κούραση δεν επέτρεπε στους Rum And Gun να μειώσουν τη διαφορά, η οποία συνέχισε να μεγαλώνει. Στο 33’, ο Νικολάρας με τρίποντο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +25, με 74-49, ενώ η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +26 με σκορ 81-55 στο 38’, έπειτα από τρίποντο με ταμπλό που σημείωσε ο Χρηστίδης. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με 4-0 σερί στο φινάλε και το τελικό σκορ ήταν το 81-59 υπέρ των Ionians.
MVP: Πολλοί παίκτες των Ionians θα μπορούσαν να είναι MVP. Εμείς επιλέξαμε τον πρώτο σκόρερ, δηλαδή τον Κόντο, που είχε 18 πόντους (2/2β., 2/4δ., 4/7τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.) και 1 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ καταλυτική παρουσία είχε ο Θεοδώρου, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (1/2β., 4/9δ., 2/7τρ.), 13 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Η αριθμητική υπεροχή των γηπεδούχων, απέναντι στους Rum And Gun που δεν είχαν διαθέσιμη αλλαγή, έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Για αυτό οι Ionians κυριάρχησαν απόλυτα σε πολλές στατιστικές κατηγορίες, όπως σε τρίποντα (14/43 με 32,6% έναντι 6/22 με 27,3%), ριμπάουντ (51 έναντι 33), ασίστ (24 έναντι 6) και κλεψίματα (16 έναντι 7).
Για τους νικητές, «γεμάτο» ματς έκανε ο Χουλιάρας με 10 πόντους (2/4δ., 2/6τρ.), 8 ριμπάουντ (3αμ.-5επ.), 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Νικολάρας προσέφερε 10 πόντους (1/2β., 0/1δ., 3/8τρ.), 4 ασίστ, 3 επιθετικά ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.
Από την πλευρά των Rum And Gun, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόζος με 26 πόντους (7/13β., 2/4δ., 5/13τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Καλυβιανάκης με 15 πόντους (5/9β., 5/13δ., 0/7τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.