Για την πρεμιέρα της West Atlasleague 1 οι Kavlanta Hawks (6-4) επικράτησαν , όπως και στον πρώτο γύρο επί των Royals (7-3), πιάνοντας τους στη βαθμολογία, μετά από μια ανελέτητη μάχη 45 λεπτών.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα έχοντας ως άξονες δράσεις τους Δέδε (8) και Βύνιο (7), ενώ οι αντίπαλοι τους σκόραραν κυρίως με τους Σ.Παπαρίζο (6) και Αραβανή (5), με τους "Βασιλικούς" να προηγούνται με 16-21 στα πρώτα δέκα λεπτά.

Οι "Βασιλικοί" διατήρησαν τον έλεγχο της κατάστασης στη συνέχεια με τα τρίποντα των Μαργωμένου και Φώτογλου, καθώς ο ρυθμός έπεσε αμφότερα. Για τα Γεράκια ο Ι.Παπαρίζος (9) τραβούσε το κάρο , παρέα με τον Αραβανή (4). Σκορ πρώτου ημιχρόνου 29-33.

Το μπρα ντε φερ συνεχίστηκε και μετά τη διακοπή. Οι γηπεδούχοι με το δίδυμο Ι. Παπαρίζου και Γεωργομάνου (από 6) προσπέρασαν , καθώς στην αντίπερα όχθη μόνο οι Καραλής (6) & Βύνιος (3) ήταν συνεπείς στο ραντεβού τους με το καλάθι, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 49-45 στο τριαντάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο είδαμε τη συνέχεια του .. θρίλερ. Οι Kavlanta προηγήθηκαν με +3 (61-58) με τον Λαδά (5) 1'30" προ της λήξης, με τον Φώτογλου να ισοφαρίζει με βόμβα τριών πόντων στο 1'02". Οι Royals έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν στο σέλος , ενώ το καλάθι του Δέδε (4π) ήταν εκπρόθεσμο, πράγμα που οδήγησε τις ομάδες στην πεντάλεπτη περάταση.

Γκρανκινιολικό ήταν το φινάλε και σοτν έξτρα χρόνο.  Στο τρίποντο του Φώτογλου (67-69) στα 50" απάντησε ο Ι. Παπαρίζος (6π) με το ίδιο νόμισμα στα 35". Ο Αραβανής (7π σε αυτό το διάστημα) με βολές έκανε το 74-70 στα 13" ενώ ο Δέδες (6π) με τρίποντο στα 9" μείωσε στον πόντο. Ο Ι.Παπαρίζος είχε 1/2 και το 75-73 έμελε να είναι το τελικό σκορ, καθώς ο Μαργωμένος αστόχησε σε τρίποντο !

Η στατιστική καταμαρτυρά τα πεπραγμένα του ματς. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα τρίποντα (20-19%) και βολές (60-45%) παρά δίποντα (39-54%). Πήραν τη μάχη των αιθέρων (53-47 ριμπάουντ), έδωσαν περισσότερες ασιστ (21-16), έκελψαν τρεις παραπάνω μπάλες (13-10) ενώ είχαν τα ίδια λάθη (από 15).

Mvp αναδείχθηκε ο αλάνθαστος Μιχάλης Αραβανής με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα. Καλύτερος των ηττημένων ο Σωτήρης Καραλής με double double (14 πόντοι  12 ριμπάουντ) και 1 ασιστ, 1 κλέψιμο , 2 μπλοκ και 2 λάθη.

Κλειδί αποτέλεσε ο Στέργιος Παπαρίζος έχοντας 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασιστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην...απόλυτη λεπτομέρεια , στα 9" με την ψυχραιμία που είχαν οι νικητές.