Νίκη μετά από 6 αγώνες πέτυχαν οι Squidballz (6-6) το βράδυ της Κυριακής όταν στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής φιλοξενήθηκαν στο ΟΑΚΑ από τη La Mafia (2-10) αποδίδοντας πολύ καλύτερα στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν κάπως καλύτερα στο παρκέ με τους Δημητρίου (6) & Ηλιόπουλο (5) πρωταγωνιστές. Η άμυνα τους περιόρισε άπαντες πλην Κατσούδα (6π) και βρέθηκαν μπροστά με 8-14 στο πέρας της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στη συνέχεια με ένα 8-0 και σφιχτή άμυνα. Πήραν λίγα από πολλούς (Πετράκης, Ναϊσίδης, Χάρτιος, Καλυβσας & Κατσούδας από 2 πόντους), όμως οι αντίπαλοι τους κράτησαν το προβάδισμα με τον Οικονομούλα (3) με 18-20 στου δρόμου τα μισά.

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Οι Squidballz με την τριπλέτα Δημητρίου (8), Καλαποθαράκου (6) και Ηλιόπουλου (4) με επιμέρους 9-2 διεύρυναν την απόσταση και παρά τις ενέργειες των Κατσούδα (4), Λάζου και Θεοχάρη (από 3) πήραν διψήφια διαφορά στο τριαντάλεπτο (32-42).

Συντηρώντας την κατάσταση , με νέο 9-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο απομακρύνθηκαν ως το +21 με οδηγό τον Δρακόπουλο (10π) και συμπαραστάτες τους Μακαρούνη (5) και Καλαποθαράκο (4) δεν δυσκολεύτηκαν εν τέλει να φτάσουν ως τη νίκη δίκαια, με το τελικό 45-63

Στα ομαδικά στατιστικά οι νικητές σούταραν με καλύτερα ποσσοστά (δίποντα 35-43%, τρίποντα 14-30%, βολές 31-37%). Υστέρησαν στα ριμπάουντ (44-36), μοίρασαν υπερδιπλάσιες ασιστ (8-17), έκλεψαν παραπάνω μπάλες (9-13) κι είχαν λιγότερα λάθη (18-14).

MVP: Ο Κώστας Δημητρίου καθώς τελείωσε το ματς με 13 πόντους  5 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 2 κλεψίματα και λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κατσούδας  με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη.

Παίκτης-Κλειδί: ο Νίκος Δρακόπουλος έχοντας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Που κρίθηκε το ματς:
Οι νικητές πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και διαθέτοντας ισορροπία στις γραμμές τους αλλά και πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά επικράτησαν σχετικά άνετα.