Έχοντας σταθερά καλή απόδοση μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι Miami Heak εξασφάλισαν έυκολα την πρόκριση στους 32 του Atlasbasket Cup αποκλείοντας το απόγευμα της Κυριακής στην Καισαριανή το Χάος.

Αρχικά βέβαια οι ομάδες ισορρόπησαν για δέκα λεπτά σε τεντωμένο σχοινί. Δαβιλάς (4) και Γ.Δημητρόπουλος (3) βρήκαν απέναντι τους τους Καθαράκη (5) και Πούλο (4) και μετά το αρχικό 11-4 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11 στο πέρας της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια μπήκε στο παρκέ ο Λαδιάς (12π) και με την ευστοχία αλλά και την ταχύτητα του οι Heak έτρεξαν ένα 15-0 απομακρυνόμενοι. Για τους αντιπάλους τους αντέδρασε μόνο ο Πούλος (5π) με το σκορ να διαμορφώνεται σε 30-16 στου δρόμου τα μισά.

Με νέο επιμέρους 12-2 οι γηπεδούχοι καθάρισαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη μετά την ανάπαυλα. Σπανός (6) και Γεωργιάδης (5) πυροβολούσαν από τα 6.75 , με τον σταθερό Δαβιλά και τον βράχο Κωστόπουλο να δεσπόζει κάτω απ τα καλάθια. Ο Καθαράκης στην αντίπερα όχθη έδειξε το εκτελεστικό του ταλέντο με 9 πόντους, ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 52-32.

Μια τυπική διαδικασία ήταν ουσιαστικά η 4η περίοδος, με τους Λαδιά & Γεωργιάδη (από 7π) να είναι ορεξάτοι ενώ ο Πούλος πρόσθεσε άλλους 5 πόντους στο λογαριασμό του για το Χάος , με το τελικό σκορ να είναι 66-39.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Κωστόπουλος (2π,15ρ,3ασ,3κλ,2κοψ & 2 λάθη). Κλειδί του αγώνα αλλάζοντας το ρυθμό του ήταν ο αλάνθαστος Γιώργος Λαδιάς (21π, 3/3 τρίποντα, 1ασίστ). Καλύτερος του Χάους ο κινητήριος μοχλός του, Θανάσης Πούλος με double double (17π,10ρ,4ασ,2κλ & 1 λαθάκι).

Οι νικητές σούταραν καλύτερα (44-21% δίποντα, 30-12% τρίποντα, 75-44 βολές). Μάζεψαν λιγότερα ριμπάουντ (47-51), μοίρασαν ασιστ με το ..τσουβάλι του Αη Βασίλη (23-8), έκαναν ένα κλέψιμο παραπάνω κι είχαν λιγότερα λάθη (10-12).

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Στο δεύτερο δεκάλεπτο και την παρουσία του Λαδιά !