Το Risko ήταν εξ αρχής το φαβορί και τελικά επιβεβαίωσε πλήρως τα προγνωστικά, για να νικήσει τους Μυρμιδόνες εύκολα με 67-44 την Παρασκευή (31/03) στο κλειστό της Καισαριανής, για την 21η αγωνιστική της Atlas League 1, στην περιφέρεια East. Πλέον, έχει ρεκόρ 15-3 και είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-18 και δεν έχουν ελπίδες παραμονής.
Πάντως στην αρχή του ματς, οι Μυρμιδόνες ήταν αυτοί που άρχισαν πιο «ζεστά», με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 4-0 στο 2’, μετά από καλάθι που πέτυχε ο Αλεφαντινός. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με 8-0 σερί και ήταν μπροστά με 8-4 στο 6’, με ένα δίποντο από τον Στρατηγαρέα, ενώ προηγήθηκαν και με 12-6 στο 7’, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Στερμάσι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 12-8 με καλάθι του Αγγελίδη, σκορ με το οποίο το Risko ήταν μπροστά στο φινάλε της 1ης περιόδου.
Τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά και έβαλαν τις γερές βάσεις για να φτάσουν στην άνετη νίκη. Αν και οι Μυρμιδόνες μείωσαν σε 12-10 στο 11’ με καλάθι από τον Ραπτοδήμο, αλλά μετά το Risko «έτρεξε» 9-0 σερί και προηγήθηκε με 21-10 στο 13’ μετά από τρίποντο του Αντωνόπουλου. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, φτάνοντας μέχρι και στο +19, με 33-14 στο 19’ με τρίποντο του Θεοδώρου, ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με 33-16, αφού μείωσε με δίποντο ο Ραπτοδήμος για τους γηπεδούχους.
Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά έκαναν συντήρηση, μιας και είχαν μόνο μία διαθέσιμη αλλαγή, ενώ οι γηπεδούχοι από την άλλη, δεν είχαν καν παίκτη στον πάγκο. Οι Μυρμιδόνες μείωσαν πάντως σε 40-27 στο 27’ με δίποντο του Στερμάσι, με το Risko να κλείνει την 3η περίοδο μπροστά με 48-31.
Το μοναδικό ενδιαφέρον που υπήρχε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ήταν το ποιο θα ήταν το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, δηλαδή στο +23, με σκορ 60-37 στο 37’, με δίποντο που σημείωσε ο Χατζηκυριάκος. Οι Μυρμιδόνες μείωσαν σε 62-44 στο 38’ με τρίποντο του Αγγελίδη, ενώ το Risko έφτασε εν τέλει στη νίκη με 67-44.
MVP: Ο Στερμάσι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους (10/12δ., 0/2τρ.), έχοντας επίσης 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 23 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Αντωνόπουλος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους (1/1β., 3/7δ., 2/10τρ.) και 10 ασίστ, ενώ είχε ακόμα 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 3 κλεψίματα και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά πιο εύστοχοι σε δίποντα (21/35 με 60% έναντι 16/48 με 33,3%) και τρίποντα (8/34 με 23,5% έναντι 2/23 με 8,7%), ενώ έδωσαν και 13 παραπάνω ασίστ (23 έναντι 10).
Για το Risko ο Θεοδώρου πρόσθεσε 12 πόντους (0/1δ., 4/10τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Στρατηγαρέας με 10 πόντους (5/12δ., 0/3τρ.) και 16 ριμπάουντ (14αμ.-2επ.), έχοντας επίσης 7 ασίστ.
Από την πλευρά των ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ραπτοδήμος με 26 πόντους (4/5β., 11/23δ., 0/7τρ.), κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ αφού είχε και 15 ριμπάουντ (6αμ.-9επ.), δίνοντας και 1 ασίστ.