Τη δεύτερη νίκη της, πανηγύρισε η Yugopiastika, η οποία κέρδισε δύσκολα, τους Μυρμιδόνες με 50-42 για την 7η αγωνιστική της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East της Καισαριανής. Έτσι, βελτίωσε το ρεκόρ της, στο 2-4, ενώ από την άλλη μεριά, οι αντίπαλοί της, παρέμειναν χωρίς νίκη, με 0-7.

Οι γηπεδούχοι πάντως, ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα στο 5’ με 7-6, με καλάθι του Κίντζιου, ενώ γενικά έπαιξαν δυνατή άμυνα στο ξεκίνημα, με συνέπεια να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας ένα προβάδισμα με 4 πόντους διαφορά και συγκεκριμένα με 12-8.

Οι Μυρμιδόνες άρχισαν ακόμα καλύτερα στη 2η περίοδο και προηγήθηκαν με 15-8 στο 12’ με τρίποντο από τον Ρήγα. Ωστόσο, στη συνέχεια τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν, αφού η Yugopiastika μείωσε αρχικά σε 17-14 στο 16’ με δίποντο από τον Σκάρα και μετά ισοφάρισε σε 18-18 στο 18’, έπειτα από δίποντο του Γεωργακόπουλου. Οι γηπεδούχοι όμως τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα, με σκορ 22-19.

Τα πάντα άλλαξαν στην 3η περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν «γρανιτένια» άμυνα και να βρίσκουν ρυθμό και στην επίθεση. Αρχικά, ισοφάρισαν σε 24-24 στο 22’ με τρίποντο του Μερζιώτη και παρόλο που ήταν πίσω στο σκορ με 28-27 στο 25’, «έτρεξαν» ένα σερί 9-0 και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα προβάδισμα 8 πόντων, με σκορ 36-28.

Το σερί αυτό συνεχίστηκε, με τη Yugopiastika να προηγείται με 38-28 στο 31’, με καλάθι από τον Μερζιώτη, φτάνοντας στο 11-0, το σερί της. Μάλιστα, η διαφορά πήγε ακόμα και στους 12 πόντους, με 42-30 στο 32’, με μία εύστοχη βολή από τον Ντζιό. Οι Μυρμιδόνες δεν τα παράτησαν και πίεσαν στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 46-40 στο 39’, με δίποντο του Βιτάλη, αλλά δεν έκαναν την ανατροπή, με τη Yugopiastika να κερδίζει με 50-42.

MVP: Πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Μερζιώτης, με 15 πόντους (6/8δ., 1/5τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.) και 10 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Εδώ θα βρούμε τον Σκάρα, με 11 πόντους (1/3β., 5/9δ., 0/2τρ.), 7 ριμπάουντ (6αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 12 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, έγινε στην ευστοχία στα δίποντα, με τη Yugopiastika να έχει 48,6% (18/37) και τους Μυρμιδόνες να έχουν μόλις 25,7% (9/35).

Από τη μεριά τους, οι Μυρμιδόνες δεν είχαν κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτοι σκόρερ από κοινού, ήταν οι Αγγελίδης (9π., 3/4β., 3/8δ., 10ρ., 3ασ., 3κλ.) και Ρήγας (9π., 4/6β., 1/4δ., 1/5τρ., 2ρ., 2ασ.).