Το βράδυ της Παρασκευής στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας για το 2ο group, ο Μορφέας αντιμετώπισε τους All Star Survivors. Το παιχνίδι ήταν σκληρό, είχε ωραίες φάσεις και νικητή τους φιλοξενούμενους. 44-52 ήταν το τελικό σκορ με το οποίο οι Survivors πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα!

Καλύτερα ξεκίνησε στο 1ο δεκάλεπτο ο Μορφέας δημιουργώντας μια διαφορά 3 πόντων. 5 παίχτες σκόραραν για τους γηπεδούχους, κάτι που δείχνει σίγουρα τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας. 7 είχε ο Μέης που κράτησε εντός αγώνα τους Survivors. 10-13 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Το ματς ισορρόπησε πλήρως στην 2η περίοδο με την διαφορά να εκμηδενίζεται. 8-11 ήταν το επιμέρους σκορ με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο ισόπαλες (21-21). Το ίδιο τροπάριο συνεχίστηκε για τον Μορφέα, με 5 παίχτες να σκοράρουν. Σειρά στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους πήρε ο Μαντάς που σταμάτησε στους 7.

Η ζημιά για τον Μορφέα έγινε στο 3ο δεκάλεπτο, καθώς οι Survivors παρά την απουσία-αποβολή του Μέη, πάτησαν το πόδι στο γκάζι και δημιούργησαν μια διαφορά 8 πόντων. 8 πόντους πέτυχε ο Μαντάς που δεν είχε αντίπαλο, ενώ με 7 ακολούθησε ο Κυριακίδης. Για τον εκτός ρυθμού και εμφανώς κουρασμένο Μορφέα 2 σερί καλάθια πέτυχε ο Φίλος. 11-19 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Με την διαφορά στους 8, οι All Star Survivors είχαν τον 1ο λόγο στην 4η και τελευταία περίοδο. Μπορεί ο Μορφέας να προσπάθησε και να έφτασε με το τρίποντο του Ν. Κρεούζη και τις προσπάθειες του Ρήγα κοντά στην ανατροπή, αλλά με οδηγό τον Κυριακίδη και βοηθό τον Πιτσίνιαγκα οι Survivors κέρδισαν τον αγώνα. 44-52 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Mvp του αγώνα ήταν ο Θ. Μαντάς με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ (5-2), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30 λεπτά αγώνα. Ο Κ. Ρήγας ξεχώρισε για τους ηττημένους με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ (9-5) και 2 κλεψίματα σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Γ. Μέης με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ (5-1)μ 1 ασίστ και 1 λάθος σε μόλις 17 λεπτά λόγω αποβολής με 5 φάουλ!

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, όπου ο Κυριακίδης πέτυχε 4 πόντους και ο Πιτσίνιαγκας 1 goal-foul τρίποντο!