Για τη 13η στάση της West Atlasleague 1 οι Mpasketikoi (8-3) φιλοξένησαν το βράδυ του Σαββάτου στο Ίλιον τους Kavlanta Hawks (7-4) με τους δεύτερους να παίρνουν τη ρεβάνς από την ήττα του πρώτου γύρου καλύπτοντας και τη διαφορά των τριών πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι και με άμυνα από γρανίτη (δέχθηκαν μόλις 6 πόντους) ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης με τους Αραβανή (6π) και Γ.Λαδά (4) προηγούμενοι με 6-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με αιχμή του δόρατος τους Πολίτη (5), Κουβαρά και Δέρη (από 4π) ισορρόπησαν. Οι αντίπαλοι τους σκόραραν με τον Α.Λαδά (3) και με καλάθι του Αραβανή μπήκαν μπροστά στο ημίχρονο με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (23-24).

Η μάχη μαινόταν και μετά την ανάπαυλα. Το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο, με το συγκρότημσα του Καραγκιβρούδη να βρίσκει σκορ από τους Πολίτη (6) και Μετινίδη (5). Τα Γεράκια ακολουθούσαν κατά πόδας με τους Παπαδάκο (6) και Αραβανή (5), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 41-38.

Στην τελική ευθεία οι Kavlanta ήταν πιο αποφασιστικοί. Ο Παπαδάκος είχε βρει ρυθμό και μαζί με τους Γ.Λαδά (6) και τον Ξενάκη (4π, όντας ο άτυχος της βραδιάς, με τις ευχές μας για γρήγορη ανάρρωση) έτρεξαν ένα 9-0 και προηγήθηκαν με +7 δύο λεπτά πριν τη λήξη. Παρά την προσπάθεια του Πολίτη (4) η παρέα του Μητσάνη με σωστή διαχείριση στυο υπόλοιπο του χρόνου, έκοψε πρώτη το νήμα με 50-57 !

Τα στατιστικά αποτυπώνουν το ντέρμπι που είδαμε στο παρκέ. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα δίποντα (40-45%) παρά τρίποντα (22-18%) ή βολές (66-58%). Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (32-47), ήταν πιο δημιουργικοί (11-18 ασιστ), έκλεψαν περισσότερες μπάλες (8-17) και είχαν αρκετά λιγότερα λάθη (22-13).

Mvp αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαδάς με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 6 κλεψίματα και 2 λάθη. Καλύτερος των ηττημένων με double double ο Μηνάς Πολίτης έχοντας 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Κλειδί του αγώνα ήταν ο εξίσου "διπλός" Μιχάλης Αραβανής που κατέγραψε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά , με τους νικητές να κάνουν καλύτερη διαχείριση .