Μπορεί οι θέσεις τους, να είχαν κριθεί και να μην υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά οι δύο ομάδες προσέφεραν μεγάλες συγκινήσεις, με μία… ματσάρα το Σάββατο (22/04) στο ΟΑΚΑ. Εκεί, οι Nothing But Net πήραν εν τέλει τη νίκη επί των Retro Stars στην παράταση με 84-82 (κ.δ. 72-72) για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής σεζόν στην περιφέρεια North της AtlasLeague 1. Ο Καραμανής έκρινε το ματς, με το φόλοου που πέτυχε στα 2.3’’ πριν από το φινάλε της παράτασης, αφού ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Καραχάλιου. Οι νικητές τερμάτισαν στην 5η θέση με ρεκόρ 13-9, ενώ οι ηττημένοι έμειναν εκτός Play Offs και ολοκλήρωσαν στη 10η θέση με ρεκόρ 6-16.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 8-1 στο 4’ με δίποντο του Καραμανή. Οι Retro Stars μείωσαν σε 10-6 στο 6’ μετά από δίποντο του Καϊμακάμη, αλλά οι Nothing But Net έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα, με 17-6 στο 8’ έπειτα από τρίποντο του Κοτσίφη, ενώ η 1η περίοδος έληξε με το υπέρ τους, 19-10.
Οι Retro Stars μείωσαν στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, σε 19-14 στο 11’ έπειτα από δίποντο του Μανωλή. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι αύξησαν μετά το προβάδισμά τους, φτάνοντας να προηγούνται με 38-24 στο 17’ με ένα τρίποντο που σημείωσε ο Κοτσίφης. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 38-28 στο 19’ με δίποντο του Μανωλή, αλλά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 41-28 υπέρ των Nothing But Net, με άλλο ένα τρίποντο από τον Κοτσίφη.
Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε το ματς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να συντηρούν σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα, φτάνοντας στο υπέρ τους, 57-44 στο 27’ με 2/2 βολές που πέτυχε ο Λαζαρέτος. Οι Retro Stars μείωσαν σε 57-47 στο 28’ με μία εύστοχη βολή από τον Κυριαζή, αλλά οι Nothing But Net ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με 5-0 σερί και με σκορ 62-47 υπέρ τους.
Στο 31’, τα πάντα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, με τους γηπεδούχους να φτάνουν να προηγούνται μέχρι και με 16 πόντους διαφορά, με σκορ 65-49, μετά από ένα τρίποντο του Βλαχόπουλου. Οι Retro Stars δεν είχαν πει όμως την τελευταία λέξη τους. Με αντεπίθεση διαρκείας, ισοφάρισαν σε 72-72 με γκολ-φάουλ του Λιγνού.
Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, οι Nothing But Net βρέθηκαν μπροστά με 82-76 στο 43’ με δίποντο από τον Ξυπνητό, αλλά οι Retro Stars ισοφάρισαν σε 82-82 στα 12.5’’ για το φινάλε, με δίποντο από τον Καραχάλιο. Τελικά, μετά από φάση διαρκείας, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το νικητήριο καλάθι όπως αποδείχθηκε, με φόλοου του Καραμανή στα 2.3’’ πριν από το φινάλε. Μετά από τάιμ άουτ, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Καραχάλιου στην εκπνοή, δεν βρήκε στόχο και έτσι το τελικό σκορ ήταν το 84-82 υπέρ των Nothing But Net.
MVP: Ο Καραμανής ήταν τόσο ο καλύτερος παίκτης συνολικά, όσο και ο πολυτιμότερος, αφού έβαλε το νικητήριο καλάθι της ομάδας του, στην παράταση. Ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους (0/2β., 8/9δ., 0/2τρ.), κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ με 13 ριμπάουντ (12αμ.-1επ.), έχοντας ακόμα 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 26 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Λαζαρέτος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (2/2β., 5/9δ.) και 15 ριμπάουντ (9αμ.-6επ.).
Που κρίθηκε το ματς: Όπως είναι λογικό, στο καλάθι που πέτυχε ο Καραμανής με φόλοου στα 2.3’’ πριν από τη λήξη της παράτασης και στο άστοχο τρίποντο που ακολούθησε από τον Καραχάλιο στην εκπνοή.
Οι Nothing But Net είχαν συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι άλλοι τέσσερις ήταν οι Κοτσίφης (12π., 4/11τρ., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.), Αλέξανδρος Κοντογιάννης (12π., 1/1β., 1/4δ., 3/10τρ., 8ρ., 1ασ., 1κλ.), Ορέστης Κοντογιάννης (11π., 3/5β., 4/8δ., 0/1τρ., 13ρ., 2ασ., 1κλ.) και Ξυπνητός (10π., 1/2β., 3/10δ., 1/1τρ., 4ρ., 3ασ.).
Για τους Retro Stars τρομερό ματς έκανε ο Καραχάλιος με 35 πόντους (9/12β., 10/19δ., 2/5τρ.), έχοντας επίσης 4 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 27 Efficiency. Διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Λιγνός (12π., 2/5β., 5/12δ., 4κλ., 2ασ.), Κυριαζής (11π., 5/8β., 3/10δ., 0/2τρ., 12ρ., 3κλ., 1τάπ.) και Μανωλής (10π., 5/11δ., 5ρ., 2ασ., 2κλ.).