Το ζευγάρι του περσινού μεγάλου τελικού στο Final-4 του πρωταθλήματος του Άτλα, αναμετρήθηκε για την 8η αγωνιστική της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East της Καισαριανής. Η Ακαδημία είχε πάρει τον τίτλο πέρυσι, αλλά φέτος ο Οιωνός Celtics έχει μπει πολύ δυνατά και παρέμεινε πρώτος και αήττητος, αφού την κέρδισε με 73-54 και έχει πλέον ρεκόρ 8-0, έναντι του 5-3 της αντιπάλου του.

Το ματς ξεκίνησε όπως αναμενόταν, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στο 5’, το σκορ ήταν 12-10 υπέρ της Ακαδημίας, έπειτα από 2/2 βολές από τον Στεφανέα. Οι δύο πλευρές είχαν απόλυτη ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο και για αυτό το ολοκλήρωσαν με το ισόπαλο 16-16, με τον Καρνέση να έχει ήδη 7 πόντους για τους Celtics και τον Στεφανέα από την άλλη, να έχει φτάσει στους 10.

Στη 2η περίοδο, οι παίκτες του Οιωνού ανέβασαν «στροφές», μιας και αρχικά προηγήθηκαν με 23-18 στο 13’, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Χατζημωράκης. Στο 15’, η Ακαδημία μείωσε σε 27-24 με καλάθι που πέτυχε ο Στεφανέας, ωστόσο στο 18’, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +8, με τρίποντο του Καρνέση για το 37-29. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-32, μετά από τρίποντο του Σταυρόπουλου.

Οι «Κέλτες» βρήκαν περισσότερες λύσεις στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, με συνέπεια να φτάσουν σε διψήφιο προβάδισμα στο 22’, με 43-32 μετά από τρίποντο που πέτυχε ο Χατζημωράκης. Στο 29’, ο Οιωνός βρέθηκε μπροστά και με +12, με 50-38, με τρίποντο του Ζαφειρόπουλου. Η 3η περίοδος έκλεισε τελικά με σκορ 52-44 υπέρ των γηπεδούχων.

Αν και αναμενόταν μάχη, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, αφού στο 34’ έφτασαν στο +15 με 61-46, έπειτα από 2/2 βολές του Χατζημωράκη, αλλά και στο +20 στο 35’, με 66-46, μετά από 2/2 βολές του Καρνέση. Τα πάντα είχαν κριθεί οριστικά και το τελικό σκορ, ήταν 73-54 για τον Οιωνό Celtics.

MVP: Αν και για τα δικά του, στάνταρ, δεν ήταν και πολύ εύστοχος στα μακρινά σουτ, ο Καρνέσης ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης, με 22 πόντους (4/4β., 3/3δ., 4/16τρ.), 7 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 20 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον Χατζημωράκη, που είχε 17 πόντους (1/1β., 5/9δ., 2/6τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 2 ασίστ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και 18 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Οι νικητές πέτυχαν 6 παραπάνω τρίποντα (10/40 έναντι σε 4/21), πήραν 10 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ (15 έναντι 5), έκαναν τριπλάσια κλεψίματα (12 έναντι 4) και τα μισά λάθη (7 έναντι 14).

Για τον Οιωνό, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Κουναλάκης (13π., 0/1β., 2/7δ., 3/10τρ., 8ρ., 1ασ., 1κλ.), ενώ ο Ξενόπουλος (6π., 10ρ., 3κλ., 2ασ., 1τάπ.) είχε το καλύτερο Efficiency.

Όσο για την Ακαδημία, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Στεφανέας (19π., 3/8β., 8/12δ., 15ρ., 1κλ.) και είχε για άξιο συμπαραστάτη του, τον Σταυρόπουλο (18π., 6/12δ., 2/5τρ., 8ρ., 3ασ., 1κλ., 1τάπ.).