Σε ένα ματς που δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, μιας και οι δύο ομάδες γνώριζαν από πριν, το που θα τερματίσουν στο φινάλε της κανονικής σεζόν, η Yugopiastika έκανε την έκπληξη και ανάγκασε τον Οιωνό Celtics στην μόλις τρίτη φετινή ήττα του, στην περιφέρεια East της AtlasLeague 1, με το τελικό σκορ να είναι 95-82. Πρόκειται για ένα παιχνίδι που διεξήχθη την Τρίτη (25/04) στην Καισαριανή, για την 22η αγωνιστική. Η Yugopiastika ολοκλήρωσε με ρεκόρ 6-14 και τερμάτισε στην 8η θέση, ενώ οι «Κέλτες» τελείωσαν με 17-3 και παρέμειναν στην 1η θέση, ενώ και οι δύο ομάδες συνεχίζουν στα Play Offs. Είναι σημαντικό να επισημάνουμε ότι ο Οιωνός παρατάχθηκε με μόλις 4 παίκτες και η Yugopiastika έκανε το ίδιο για λόγους «fair play», παρόλο που συνολικά είχε 9 διαθέσιμους παίκτες.
Οι δύο ομάδες είχαν λοιπόν περισσότερους ανοιχτούς χώρους και αυτό φάνηκε να λειτουργεί καλύτερα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 11-4 στο 5’ μετά από ένα δίποντο του Κουμπούλη. Ο Οιωνός μείωσε σε 11-8 στο 6’ μετά από ένα δίποντο του Κουναλάκη. Η Yugopiastika προηγήθηκε και με 16-8 στο 7’ με ένα τρίποντο από τον Γεωργακόπουλο και έκλεισε την 1η περίοδο, με ένα προβάδισμα με 4 πόντους, με σκορ 21-17.
Η διαφορά πήγε ξανά στους 8 πόντους για τους φιλοξενούμενους στην έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, με 26-18 στο 12’ με τρίποντο του Μερζιώτη, με τους «Κέλτες» να μειώνουν σε 28-25 στο 13’ έπειτα από ένα δίποντο του Αρτέμη Ζαφειρόπουλου. Η Yugopiastika άνοιξε τη διαφορά μέχρι και στους 9 πόντους, με σκορ 34-25 στο 15’ με δίποντο του Μερζιώτη. Ωστόσο, ο Οιωνός επανήλθε και μάλιστα ισοφάρισε σε 41-41 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με buzzer beater δίποντο του Κουναλάκη.
Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους και πέρασαν μπροστά στις αρχές του δεύτερου μέρους, μιας και προηγήθηκαν και με 46-41 στο 22’ με ένα τρίποντο από τον Κουναλάκη. Η Yugopiastika ανέβασε… στροφές και ισοφάρισε σε 46-46 στο 23’ με τρίποντο του Μερζιώτη, ενώ προηγήθηκε και με 59-53 στο 29’ με δίποντο του Κουμπούλη. Πάλι όμως, ο Οιωνός, που μάζεψε τη διαφορά, βρήκε buzzer beater, αυτή τη φορά στο φινάλε της 3ης περιόδου και με δίποντο που πέτυχε ο Αρτέμης Ζαφειρόπουλος, μείωσε σε 62-61.
Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 66-62 στο 31’ με τρίποντο του Αρτέμη Ζαφειρόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 73-70 στο 33’ με 2/2 βολές από τον Γεωργακόπουλο. Ο Οιωνός πέρασε ξανά μπροστά με δύο σερί καλάθια από τον Κουναλάκη, για το 74-73 στο 34’. Ωστόσο, κάπου εκεί οι «Κέλτες» άρχισαν να μένουν από δυνάμεις, με τη Yugopiastika να το εκμεταλλεύεται και να προηγείται μέχρι και με 13 πόντους διαφορά, με 92-79 στο 39’, με μία εύστοχη βολή από τον Βερύκιο και τελικά ήρθε η νίκη με σκορ 95-82.
MVP: Για μία ασίστ έχασε το τριπλ-νταμπλ ο Κουμπούλης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους (1/2β., 6/15δ., 3/6τρ.), 17 ριμπάουντ (11αμ.-6επ.), 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 33 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Μερζιώτης ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές, έχοντας 25 πόντους (5/10δ., 5/6τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Στο γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν 9 παίκτες διαθέσιμους, ενώ οι γηπεδούχοι δεν συμπλήρωσαν καν 5άδα, οπότε στο τέλος έμειναν από…ανάσες. Επίσης, οι νικητές ήταν πιο εύστοχοι στα τρίποντα (12/30 έναντι 8/39) και είχαν 16 περισσότερα ριμπάουντ (51 έναντι 35) και 8 παραπάνω ασίστ (27 έναντι 19).
Για τη Yugopiastika, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν δύο ακόμα παίκτες. Ο Βερύκιος είχε 11 πόντους (1/2β., 5/7δ.), 9 ριμπάουντ (4αμ.-5επ.) και 3 ασίστ, ενώ ο Γεωργακόπουλος είχε 10 πόντους (2/2β., 1/2δ., 2/4τρ.), 3 κλεψίματα, 1 αμυντικό ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.
Όσον αφορά στον Οιωνό, ο Κουναλάκης έκανε απίστευτο ματς με 39 πόντους (6/7β., 12/18δ., 3/14τρ.), 12 ριμπάουντ (9αμ.-3επ.) και 3 ασίστ. Ο Αρτέμης Ζαφειρόπουλος είχε 23 πόντους (3/4β., 7/8δ., 2/3τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Καρνέσης είχε 11 πόντους (0/1β., 1/4δ., 3/22τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.