Τον «τίτλο» του φαβορί επιβεβαίωσε ο Οιωνός Celtics στην 6η αγωνιστική της AtlasLeague 1 στην περιφέρεια East της Καισαριανής, όπου κέρδισε εύκολα τους Μυρμιδόνες, όπως φανερώνει άλλωστε το τελικό 73-42. Έτσι, παρέμεινε μόνος πρώτος και διατήρησε το αήττητό του, με ρεκόρ 6-0 πλέον, ενώ οι αντίπαλοί του, παρέμειναν χωρίς νίκη, έχοντας αντίστοιχα 0-6.

Παρόλο που η τελική διαφορά ήταν τόσο μεγάλη, η 1η περίοδος ήταν άκρως αμφίρροπη. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στην αρχή προηγήθηκαν με 7-4 στο 5’. Γενικά, υπήρξε μια ισορροπία σε αυτό το δεκάλεπτο, το οποίο εν τέλει έληξε ισόπαλο και συγκεκριμένα με σκορ 12-12.

Μέχρι και τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, ουσιαστικά δεν ξεχώρισε καμία από τις δύο ομάδες και συνεχίστηκε η μάχη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 15’, ο Οιωνός είχε ένα μικρό προβάδισμα με 20-17. Από εκεί και πέρα όμως, τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν μία διαφορετική τροπή. Οι Μυρμιδόνες δεν σκόραραν και οι Celtics «έτρεξαν» ένα σερί 9-0, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων (29-17).

Παρά τη διακοπή στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον ρυθμό τους και συνέχισαν ακόμα πιο δυνατά. Οι Μυρμιδόνες από τη μεριά τους, είχαν πάθει επιθετικό «μπλακ-άουτ». Τελικά, το σερί του Οιωνού έφτασε στο… 23-0 και έτσι κατάφερε να προηγείται με 43-17 στο 27’. Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν μείνει άποντοι για 12 λεπτά συνολικά, μείωσαν και η 3η περίοδος τελείωσε με 49-25 υπέρ των Celtics.

Ουσιαστικά, τα πάντα είχαν τελειώσει πλέον και απλώς απέμενε να φανεί το πόσο θα ήταν το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πάντως το… πόδι από το… γκάζι και συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά. Έτσι, ήταν μπροστά με 62-33 στο 34’, ενώ η μέγιστη τιμή της διαφοράς, ήταν το +35, δηλαδή το 68-33 στο 36’. Το τελικό σκορ, βρήκε τον Οιωνό να κερδίζει με 73-42.

MVP: Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά πολυτιμότερος είναι ουσιαστικά ο Χριστόπουλος, που είχε το καλύτερο Efficiency (18), ενώ συνολικά είχε 14 πόντους (2/2β., 6/11δ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Κουναλάκης είχε «γεμάτο» στατιστικό (17π., 6/7β., 4/9δ., 1/5τρ.), 6ασ., 5ρ., 4κλ., 12 Efficiency) και έχασε το βραβείο του MVP μόνο για τα 10 λάθη στα οποία υπέπεσε.

Που κρίθηκε το ματς: Στο 23-0 σερί του Οιωνού, που από το 20-17 στο 15’, έφτασε να προηγείται με 43-17 στο 27’.

Να προσθέσουμε ότι για τους νικητές, ακόμα τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και πρόκειται για τους Μπατζάκα (14π., 4ρ., 2ασ., 1κλ.), Χατζημωράκη (12π., 9ρ., 4ασ., 2τάπ., 1κλ.) και Σαμπάνη (10π., 7ρ., 4κλ., 2ασ., 2τάπ.).

Όσο για τους φιλοξενούμενους, ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Θεοχάρης, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους (5/11δ., 2/3τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.), 5 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 τάπα.