Όταν ο Κώστας Ορέστης (αυτός είναι ο Κωστούρος) είναι ξεκούραστος και ορεξάτος για μπάσκετ, θα τα βάλει από παντού! Ειδικά τα Σάββατα! Αυτή τη φορά, με 6/11 τρίποντα και 4/4 δίποντα, οδήγησε τους De Troi Bisons στην 11η νίκη τους (11-10) στον Δυτικό όμιλο της League 2, επικρατώντας των Old Dogs (4-17), που το πάλεψαν μέχρι το ημίχρονο, αλλά μετά κουράστηκαν και ο Κωστούρος δεν πιανόταν.

Στο ξεκίνημα οι Old Dogs μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και οι Μουστάκας, Νίκος Μιχαηλίδης, Γκέος τους έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα (12-10 δεκάλεπτο), όμως τα αδέρφια Ζαχαρίου, ο Αλεξανδρής και ο Ορέστης που έπαιρνε μπρος σιγά σιγά άλλαξαν την κατάσταση (έφτασαν μέχρι το +10), κλείνοντας το ημίχρονο στο 25-31 για τους Bisons.

Ο «καυτός» Κωστούρος συνέχισε να σκοράρει από όλες τις αποστάσεις στο τρίτο δεκάλεπτο και μαζί με Ρούσσο, Αλεξανδρή, Δημήτρη Ζαχαρίου και Τερζή έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους για τους De Troi (36-56 στο 30’), με τους Γκέο, Μαμουνάκη, Κούρβα και τους αδερφούς Μιχαηλίδη να προσπαθούν χωρίς αποτέλεσμα να γυρίσουν στο ματς τους Dogs, με το τελικό 41-69 να έρχεται εύκολα στο φινάλε.

MVP της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Κώστας Ορέστης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ, ενώ από τους «σκύλους» ξεχώρισε ο Νίκος Μιχαηλίδης με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Παίκτης-κλειδί ήταν για τους Bisons ο Γιάννης Αλεξανδρής με πολύ τρέξιμο, 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το ματς κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ορέστης «ζεστάθηκε» για τα καλά και πήγε κυρίως με δικά του σουτ τη διαφορά από τους 6 στους 17 πόντους σε περίπου 7 λεπτά (από το 25-31 στο 30-47).