Στο φινάλε της κανονικής σεζόν, αφού μιλάμε για την 26η και τελευταία αγωνιστική της περιφέρειας North στην AtlasLeague 3, οι Orlando Tragic έφτασαν σε μία άνετη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, επί των Rum And Gun με 68-47 την Πέμπτη (18/05) στο ΟΑΚΑ. Βαθμολογικά ήταν εξ αρχής ένα αδιάφορο παιχνίδι, αλλά οι δύο ομάδες έπαιξαν δυναμικά, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους, για τα Play Offs. Οι νικητές τελείωσαν την κανονική σεζόν με ρεκόρ 20-4 και στη 2η θέση, ενώ οι ηττημένοι με 11-13 και στην 8η θέση.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα, ήρθε από τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με σκόρερ τον Γεωργόπουλο, με τους γηπεδούχους να κάνουν 6-0 σερί και να προηγούνται με 6-2 στο 4’, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκόρου. Οι Orlando Tragic ήταν μπροστά και με 10-4 στο 7’ έπειτα από 2/2 βολές του Αβαράκη, αλλά οι Rum And Gun απάντησαν με 7-0 σερί και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 11-10, χάρις σε τρίποντο του Καλυβιανάκη.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και αρχικά προηγήθηκαν με 13-11 στο 11’ με τρίποντο του Αβαράκη, ενώ έφτασαν ξανά στο +6, με 20-14 στο 14’, μετά από δίποντο του Ντάσιου. Εκεί, οι Rum And Gun μείωσαν σε 20-18 στο 16’ με δύο σερί καλάθια από τον Μπριλλάκη. Τελικά, οι Orlando Tragic πέτυχαν δύο τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Γκόρο και Κομιανό και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +11 με σκορ 32-21 υπέρ τους.
Οι Rum And Gun ξεκίνησαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην αρχή του δεύτερου μέρους και με επί μέρους σκορ 7-2, μείωσαν σε 34-28 στο 23’, χάρις σε ένα τρίποντο από τον Καλυβιανάκη. Με σερί 5-0, οι Orlando Tragic έφτασαν ξανά σε διψήφια διαφορά, με 39-28 στο 24’ με ένα δίποντο του Πράσσου και ένα τρίποντο του Αβαράκη, ενώ τελικά ήταν μπροστά με 44-35 στο φινάλε της 3ης περιόδου.
Μια τελευταία προσπάθεια για να γυρίσουν στο ματς, προσπάθησαν να κάνουν οι Rum And Gun, μειώνοντας στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου σε 44-37 στο 31’ με καλάθι από τον Γεωργόπουλο. Ωστόσο, οι Orlando Tragic βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και όλα είχαν τελειώσει με το 54-37 στο 35’ μετά από ένα δίποντο του Σαρακηνού, με το τελικό σκορ να είναι το 68-47.
MVP: Ένα πολύ «γεμάτο» ματς έκανε ο Κομιανός, έχοντας 11 πόντους (2/4β., 0/4δ., 3/4τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και το καλύτερο Ranking με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Καταλυτική ήταν η συνεισφορά του Γκόρου, με 15 πόντους (5/12τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στα τρίποντα, όπου οι νικητές έβαλαν 7 περισσότερα (13/41 με 31,7% έναντι 6/14 με 42,9%). Επίσης, έδωσαν 8 παραπάνω ασίστ (20 έναντι 12), έκαναν 6 περισσότερα κλεψίματα (11 έναντι 5) και υπέπεσαν σε 13 λιγότερα λάθη (8 έναντι 21).
Διψήφιος στο σκοράρισμα για τους Orlando Tragic ήταν και ο Αβαράκης με 13 πόντους (2/2β., 1/3δ., 3/9τρ.), έχοντας επίσης 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Για τους Rum And Gun, ξεχώρισαν δύο παίκτες. Ο Μπριλλάκης είχε 16 πόντους (8/12δ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.) και 1 τάπα, ενώ ο Καλυβιανάκης προσέφερε 16 πόντους (3/4β., 2/7δ., 3/5τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 3 τάπες και 1 ασίστ.