Το βράδυ της Πέμπτης στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α3 κατηγορίας οι Orlando Tragic υποδέχθηκαν το Χάος. Το παιχνίδι ήταν ωραίο με τις 2 ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ, ενώ δεν έλλειψαν τα δύσκολα σουτ και οι σκληρές άμυνες. 71-47 ήταν το τελικό σκορ με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν νικηφόρα στο πρωτάθλημα!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το 1ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον Γκόρο που «έκοβε και έραβε», το Orlando κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά 8 πόντων. 8 πόντους είχε ο Χρηστακίδης για τους γηπεδούχους, ενώ άλλους τόσους ο Καθαράκης για το Χάος. 18-10 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο +18 έφτασε η αρμάδα των Tragic στην 2η περίοδο. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να κινούνται πολύ αρμονικά στο παρκέ, μετέφεραν σωστά την μπάλα και έβαλαν τα ελεύθερα σουτ. 10 πόντους είχε ο Αβαράκης με τον Γκόρο να ακολουθεί με 5. 8 είχε ο Πούλος που δεν είχε βοήθεια επιθετικά από το Χάος. 22-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο με την διαφορά να μειώνεται κατά 1 καλάθι (13-15). Με την διαφορά σε μεγάλα ύψη το Orlando κατέβασε τον ρυθμό του και συντήρησε την απόσταση του από το Χάος. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Κούνας με 6 πόντους. 4 είχε ο Αβαράκης. 7 είχε ο Πούλος και 4 ο Καραπιστόλης για το Χάος που δεν έβρισκε τρόπο να πλησιάσει στο σκορ.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος. Το Orlando έκανε outscore 8 πόντους το Χάος και κέρδισε το παιχνίδι. 18-10 ήταν το επιμέρους και 71-47 το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Από 4 πόντους είχαν Καραπιστόλης και Πούλος για τους ηττημένους. 6 είχε ο Γκόρος και 5 ο Κομιανός για τους νικητές.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δ. Γκόρος με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ (15-1), 5ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Ο Α. Πούλος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ (5-2), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30 λεπτά αγώνα.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Σ. Αβαράκης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ (4-0), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 40 λεπτά!