Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση των Orlando Tragic στο ΟΑΚΑ, όπου νίκησαν τους Elitήριους με 85-67 για τη δεύτερη φάση του Atlas Cup. Έτσι, πήραν το εισιτήριο πρόκρισης για τον τρίτο γύρο του νεσοσύστατου θεσμού και γενικά άφησαν υποσχέσεις τη σεζόν που ξεκίνησε.

Στην αρχή του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να σκοράρουν πολύ. Οι Elitήριοι ήταν αυτοί που πήραν μια πρώτη διαφορά, της τάξεως των 6 πόντων αφού προηγήθηκαν με 14-8 στο 6’, με τον Θανάση Πατωνίδη να «τραβάει κουπί» στο σκοράρισμα. Ωστόσο, η 1η περίοδος τελείωσε με τους Orlando Tragic να είναι μπροστά με 21-18, με τον Γκόρο να ηγείται.

Με την πάροδο του χρόνου, το προβάδισμα αυτό άρχισε να γίνεται ολοένα και μεγαλύτερο. Στο 14’, το σκορ είχε γίνει 29-21, με ένα επί μέρους σκορ 8-3, ενώ οι Orlando Tragic βρήκαν ρυθμό για τα… καλά και έφτασαν ακόμα και στο +13, με σκορ 36-23 στο 17’. Οι Elitήριοι προσπάθησαν να μειώσουν και το έκαναν, με το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, να είναι το εις βάρος τους, 43-33.

Αντίστοιχα κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες έδωσαν πολλές μάχες, αλλά η ουσία είναι ότι οι Orlando Tragic διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έβαλαν γερές βάσεις για να φτάσουν στη νίκη, με δεδομένο ότι προηγήθηκαν με 64-50 στο 28’ και με 67-54 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Οι τυπικά γηπεδούχοι, είχαν πλέον την ψυχολογία τους, στα ύψη, ενώ το ακριβώς αντίθετο συνέβαινε με τους Elitήριους. Η διαφορά ξεπέρασε ακόμα και το «φράγμα» των 20 πόντων, φτάνοντας στους 21 (80-59 στο 36’) και το μόνο που απέμενε, ήταν να προκύψει το τελικό σκορ. Έτσι, οι Orlando Tragic πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 85-67.

Για τους νικητές, σκόραραν και οι 7 παίκτες που ήταν διαθέσιμοι στο ματς και μάλιστα οι 4 από αυτούς, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος όλων, ήταν ο Γκόρος, με 28 πόντους (4/11β., 6/10δ., 4/8τρ.), κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ, μιας και μάζεψε και 13 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμα, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από την πλευρά των ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Θανάσης Πατωνίδης με 20 πόντους (3/6β., 7/15δ., 1/5τρ.), ενώ είχε μεταξύ άλλων και 9 ριμπάουντ.