Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γκρουπ της North Atlas League II οι People Cafe (12-9) συνάντησαν το Σαββατόβραδο στο ΟΑΚΑ τους δεύτερους Saronic Hornuts (14-7), με τους τελευταίους να παίρνουν τη νίκη στο νήμα παραμένοντας στην ίδια θέση (και θα αντιμετωπίσουν τους Unbroken στα πλέι-οφ, ενώ οι αντίπαλοι τους ως πέμπτοι θα αντιπαρατεθούν με τους Basketball Freaks !

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι προηγούμενοι με 11-6 , με τους Μακρή, Τσαγκούλη (από 5π) και Γκορεζη (4π) πρωταγωνιστές, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν  με τον Ορφανίδη (8π) ισοφαρίζοντας σε 14-14 στο πέρας του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ίδιο ισορροπημένο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος. Τσαγκούλης (8) και Μακρής (5) οδήγησαν επιθετικά τους Cafe, με τους Ορφανίδη και Γουβόπουλο (από 6π) να αππαντούν σε κάθε ευκαιρία προσπερνώντας με 30-32 στο πρώτο ημίχρονο.

Οι "Σφήκες" διατήρησαν το προβάδισμα μετά την ανάπαυλα. Με τον Ορφανίδη  (5π) σε μεγάλα κέφια παρέα με τον Γουναρίδη (3) βρήκαν απέναντι τους μόνο τον Γκορεζη (6) και έφτασαν στο +7 (38-45) στο τριαντάλεπτο.

Στην τελική ευθεία είχαμε γκραν κινιόλ. Οι Hornuts έδειξαν να ξεφεύγουν με 42-49 με τον Κυβρικοσαίο (4), αλλά οι People Cafe δεν κατέθεσαν τα όπλα. Εσκιντζής (4) , Μακρής (3) και Καρτσιμαδάκης μείωσαν ως το ένα σουτ στα 3", με το τελικό 51-53 να βρίσκει τους Saronic να πανηγυρίζουν το ροζ φύλλο !

Τα στατιστικά αποτυπώνουν την παρουσία των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα τρίποντα (22-38%) και βολές (35-57%) παρά δίποντα (48-33%). Πήραν τα ριμπάουντ (30-36), είχαν παραπάνω ασιστ (6-9) , λιγότερα κλεψίματα (9-8) και πιο πολλά λάθη (13-16).

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ορφανίδης με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Ο Χρήστος Γκορεζης ξεχώρισε για τους ηττημένους με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Key player: Ο Kώστας Παπαδόπουλος με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 5 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους νικητές να δείχνουν ψυχραιμία και καλή διαχείριση !