Η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ πήρε μία πολύ εύκολη νίκη με 86-60 κόντρα στους Nothing But Net την Κυριακή (26/03) στο ΟΑΚΑ για την 20ή αγωνιστική της AtlasLeague 1 στην περιφέρεια North, με τον Κώστα Χρόνη να παθαίνει… Στεφ Κάρι και να έχει 8/10 τρίποντα! Έτσι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 17-2 και «βλέπουν» τη 2η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-8 και στην 5η θέση.
Με καλάθι του Κουλούρη ξεκίνησε το ματς, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 στο 1’, ενώ οι Nothing But Net πήραν προβάδισμα με 4-2 στο 2’, με δίποντα από τους Ξυπνητό και Καραμάνη. Ο ρυθμός έπεσε για λίγο και η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ πέρασε μπροστά στο 7’ με 7-6 με τρίποντο από τον Γιάννη Χρόνη, ενώ έκλεισε την 1η περίοδο με διψήφιο προβάδισμα, με σκορ 20-9.
Οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να βρίσκουν ρυθμό και προηγήθηκαν στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με 23-10 στο 11’, έπειτα από ένα τρίποντο του Κουλούρη. Οι Nothing But Net μείωσαν σε 23-14 στο 12’, με δύο σερί δίποντα από τον Καραμάνη, με την Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ να ανοίγει τη διαφορά στο +18, με σκορ 39-21 στο 17’, με ένα δίποντο του Ράπτη, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 43-32.
Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πήγαν αρχικά στο +17, με 49-32 στο 22’, έπειτα από τρίποντο του Κώστα Χρόνη. Οι Nothing But Net κατέβασαν τη διαφορά στο -13, με 51-38 στο 25’, μετά από ένα τρίποντο του Βλαχόπουλου. Ωστόσο, η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ έφτασε στο +20, με 63-43 στο 29’, με ένα ακόμα τρίποντο από τον Κώστα Χρόνη, ενώ η 3η περίοδος έληξε με 65-47.
Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά μέχρι και στους 27 πόντους, με 79-52 στο 36’, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Γιάννης Χρόνης. Οι Nothing But Net μείωσαν σε 79-57 στο 37’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Ξυπνητός. Τελικά, το ματς ολοκληρώθηκε με την Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ να φτάνει στη νίκη με 86-60.
MVP: Δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, αλλά με το εντυπωσιακό ότι είχε 80% ευστοχία σουτάροντας 10 τρίποντα! Ο λόγος γίνεται για τον Κώστα Χρόνη, που είχε 24 πόντους (8/10τρ.) και 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.).
Παίκτης-Κλειδί: Ο Κουλούρης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους (7/8β., 5/7δ., 1/3τρ.), 14 ριμπάουντ (10αμ.-4επ.), έχοντας επίσης 4 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ είχε 15/30 τρίποντα (50%), κόντρα στα 9/22 (40,9%) των αντιπάλων τους. Επίσης, μάζεψε 13 ριμπάουντ παραπάνω (40 έναντι 27) και μοίρασε 7 ασίστ περισσότερες (13 έναντι 6).
Για τους νικητές, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν άλλοι τρεις παίκτες. Ο Γιάννης Χρόνης είχε 15 πόντους (0/2δ., 5/7τρ.), 9 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Ο Καναβός είχε 12 πόντους (2/2β., 5/10δ.), 4 ριμπάουντ (1αμ.-3επ.) και 2 ασίστ. Ο Ράπτης είχε 11 πόντους (4/4δ., 1/7τρ.), 4 ασίστ, 2 αμυντικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Από την πλευρά των Nothing But Net, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ξυπνητός με 17 πόντους (1/2β., 5/14δ., 2/4τρ.), έχοντας επίσης 5 ριμπάουντ (2αμ.-3επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Βλαχόπουλος είχε 13 πόντους (2/5δ., 3/7τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ και 1 ασίστ.