Ένα ματς που δεν έχει… ξαναγίνει, είχαμε το Σάββατο (22/04) στο ΟΑΚΑ, με την Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ να κερδίζει εύκολα τη La Mafia με 87-57 για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής σεζόν, στην Περιφέρεια North της AtlasLeague 1. Οι νικητές τερμάτισαν στη 2η θέση με ρεκόρ 20-2 και οι ηττημένοι έδωσαν το τελευταίο ματς τους, στην πρώτη κατηγορία, αφού υποβιβάστηκαν με 3-19. Εξ αρχής δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και οι γηπεδούχοι είπαν να βρουν ένα κίνητρο. Τι έκαναν; Σούταραν σε όλο το ματς μόλις… 5 δίποντα και... 95 τρίποντα! Δεν είναι λάθος. Πράγματι έριξαν 95 τρίποντα.
Ας δούμε το πώς κυμάνθηκε το ματς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και βρέθηκαν να προηγούνται με 11-2 στο 3’ μετά από ένα από τα ελάχιστα δίποντα της ομάδας, που το πέτυχε ο Παλαμάρης. Η La Mafia αντέδρασε και μάλιστα ισοφάρισε σε 16-16 στο 9’, έπειτα από ένα δίποντο του Λάζου. Τελικά, η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Πέρα Κλουμπ να είναι μπροστά με 19-18.
Λίγο-πολύ, είχαμε ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη La Mafia μάλιστα να παίρνει και προβάδισμα με 21-19 στο 11’, με ένα τρίποντο που έβαλε ο Ναϊζίδης. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έφτασε μέχρι και το +6, με τον Κατσούδα να σκοράρει δίποντο και να κάνει το 28-22 υπέρ της ομάδας του. Υπήρξε άμεση αντίδραση της Πέρα Κλουμπ, που πέρασε μπροστά με 31-28 στο 15’ με τρίποντο του Γιάννη Χρόνη και έφτασε να προηγείται και με +10, με 40-30 στο 18’ με τρίποντο από τον Ασφή, ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με 40-34 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο δεύτερο μέρος, τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν. Αρχικά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 52-39 στο 23’ χάρις σε ένα τρίποντο του Γιάννη Χρόνη. Ωστόσο, η La Mafia με σερί 8-0 μείωσε σε 52-47 στο 27’, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Χάρτιος. Η Πέρα Κλουμπ όμως «έτρεξε» ένα σερί 12-0 και έκλεισε την 3η περίοδο με προβάδισμα 17 πόντων, με 64-47.
Η La Mafia έκανε μια τελευταία προσπάθεια για να μπει ξανά στο ματς και με 6-0 σερί μείωσε σε 64-53 στο 33’ με ένα δίποντο που πέτυχε ο Χάρτιος. Μετά όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν έναν… ξέφρενο ρυθμό. Η Πέρα Κλουμπ «βομβάρδισε» από την περιφέρεια και τελείωσε το παιχνίδι κερδίζοντας με 30 πόντους διαφορά, με σκορ 87-57.
MVP: Ξεχώρισε ο Γιάννης Χρόνης, έχοντας 21 πόντους (7/14τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 25.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Κώστας Χρόνης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους (8/20τρ.), έχοντας επίσης 3 ριμπάουντ (1αμ.-2επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Προφανώς στα… τρίποντα, με τους νικητές να πετυχαίνουν 25 παραπάνω από τους αντιπάλους τους, δηλαδή 27/95 (28,4%) έναντι 2/22 (9,1%).
Για την Πέρα Κλουμπ, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Βαρθολομαίος, που είχε 12 πόντους (4/10τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Από την πλευρά της La Mafia, νταμπλ-νταμπλ έκαναν δύο παίκτες, ο Χάρτιος (16π., 0/1β., 8/23δ., 22ρ., 6ασ.) και ο Λάζος (16π., 8/15δ., 0/3τρ., 14ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Πετράκης (10π., 5/12δ., 0/5τρ., 6ρ., 1ασ.).