Το βράδυ της Κυριακής στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της North Atlasleague1 η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ (3-2) συναντήθηκε με τους μόλις πέντε διαθέσιμους Beaux Gosses (1-5) και μετά από ένα παιχνίδι σε up tempo πήρε μια ευρεία νίκη με 82-54.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με τσίτα τα γκάζια εξαρχής στήνοντας ένα πάρτυ από τα 6.75 ! Χρόνης με 9 (και 3 τρίποντα), Κουλούρης (7π) και Ράπτης (6) τα έβαζαν από παντού και παρά την προσπάθεια του Ιωάννου (6) ξέφυγαν με 24-8 τα πρώτα δέκα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η 2η περίοδος. Οι Πολίτες διατήρησαν το full speed mode με τον Βαρθολομαίο (10π) που μαζί με τους Χρόνη (6), Κουλούρη και Καρακανδά (3) συνέθεσαν ένα τρίποντο κουαρτέτο. Οι “Γάλλοι” ανταποκρίθηκαν καλύτερα με το δίδυμο Ιωάννου (9) & Φιλιππή (8) για το 46-27 του ημιχρόνου.

Μπροστά στο σκορ παρέμεινε η Πέρα Κλουμπ στο 3ο δεκάλεπτο. Με τους Παλαμάρη (7) και Βαρθολομαίο (4) οδηγούς κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους.Στην αντίπερα όχθη σκόραραν οι Αποστολόπουλος (4), Μαλανδρής , Καλαποθάκος, Φιλιππής και Ιωάννου από 2) με τον δείκτη του σκορ να είναι στο 63-39 στο τριαντάλεπτο.

Τα τελευταία δέκα λεπτά οι ομάδες έπαιξαν ελεύθερα εστιάζοντας στις καλές συνεργασίες και το θέαμα. Για την Πέρα καλύτεροι ήταν οι Χρόνης (6) και Παλαμάρης (4) ενώ ο Φιλιππής (6) ήταν ο πιο αποδοτικός σε αυτό το διάστημα , συμβάλλοντας στο τελικό 82- 54.

Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (δίποντα 72-37%, τρίποντα 38-25%, βολές 71-40%). Πήραν τα ριμπάουντ (41-37), έδωσαν περισσότερες ασιστ (29-16), έκαναν λιγότερα κλεψίματα (7-9) και παραπάνω λάθη (14-8 λάθη).

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Κουλούρης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη. Ο αλάνθαστος Λουκάς Ιωάννου ξεχώρισε για τους ηττημένους με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Ρωμύλος Αντύπας με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος!

Το παιχνίδι κρίθηκε από τα πρώτα λεπτά με τους νικητές να μην δυσκολεύονται να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Εύσημα όμως δίνουμε και στους αντιπάλους τους που πάλεψαν όσο μπορούσαν παρότι μόλις πέντε