Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που έγινε από άποψη θεάματος, οι Chavaliers πέτυχαν μεγάλη νίκη επί των Black Dragons με 90-80 την Παρασκευή (23/06) στο κλειστό της Καισαριανής, στον νοκ-άουτ ημιτελικό των Play Offs της Atlas League 1. Έτσι, οι νικητές πέρασαν στον τελικό και θα διεκδικήσουν το τρόπαιο, απέναντι στην ομάδα που συνάντησαν στον φετινό τελικό του Κυπέλλου και από την οποία ηττήθηκαν, δηλαδή τον Uncle Drew. Ο ημιτελικός είχε μεγάλη ποιότητα, όπως αναμενόταν άλλωστε και οι δύο ομάδες είχαν ποσοστά… Ευρωλίγκας. Ενδεικτικά παραθέτουμε ότι οι Chavaliers σούταραν με 66,7% στις βολές (12/18), με 53,6% στα δίποντα (15/28) και με 45,7% στα τρίποντα (16/35), ενώ οι Black Dragons είχαν 60% στις βολές (3/5), 50% στα δίποντα (16/32) και 45,5% στα τρίποντα (15/33).
Με το… καλημέρα φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες είχαν όρεξη για σκορ από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο 1’ με τρίποντο του Αντωνόπουλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο σερί τρίποντα από τους Παγώνη και Ανδρεάδη και πέρασαν μπροστά με 6-3 στο 2’. Αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και ήταν μπροστά με 13-10 στο 5’ με τρίποντο του Τζιγκουνάκη, αλλά οι Black Dragons έκαναν σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 19-13 στο 7’ μετά από τρίποντο του Ζώτου. Εκεί όμως, οι Chavaliers απάντησαν με σερί 10-0, για να κλείσουν την 1η περίοδο, μπροστά στο σκορ με 23-19, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Λογοθέτη.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου το σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 13-0, για να προηγηθούν οι γηπεδούχοι με 26-19 έπειτα από τρίποντο του Τζιγκουνάκη. Γενικά, είχαν το μομέντουμ σε εκείνο το σημείο, έχοντας βρει έναν τρομερό ρυθμό, με συνέπεια να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +16, με 48-32 στο 18’, με λέι απ, του Τσέλιου στον αιφνιδιασμό. Οι Black Dragons έβγαλαν μια αντίδραση και μείωσαν σε 48-37 στο 19’ με τρίποντο του Ανδρεάδη. Ωστόσο, οι Chavaliers ήταν ασταμάτητοι και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +15, με τρίποντο του Τσέλιου στο φινάλε για το 55-40.
Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έπαιζαν πλέον με μεγαλύτερη άνεση, έχοντας να διαχειριστούν το μεγάλο προβάδισμά τους, ενώ είναι σημαντικό το γεγονός ότι δεν χαλάρωσαν καθόλου, συνεχίζοντας να παίζουν με συνέπεια σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, η διαφορά έφτασε αρχικά στο +18, με 62-44 στο 23’ με τρίποντο του Γεωργικόπουλου. Οι Black Dragons μείωσαν σε 66-55 στο 26’ με αριστερό λέι απ, που πέτυχε ο Ζώτος, δείχνοντας ότι μπορούν να μπουν ξανά στο ματς, αλλά οι Chavaliers πάτησαν… γκάζι και έφτασαν μέχρι και στο +22, με 78-56 στο 29’, χάρις σε ένα τρίποντο που έβαλε ο Γεωργικόπουλος, για να λήξει η 3η περίοδος με 78-60.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι Black Dragons έκαναν την προσπάθειά τους και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 12 πόντους, με το σκορ να γίνεται 84-72 στο 36’, έπειτα από ένα τρίποντο που σημείωσε ο Άρης Μπακούρος. Ωστόσο, οι Chavaliers κράτησαν την ψυχραιμία τους και διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, για να φτάσουν εν τέλει στη νίκη με 90-80 και να πάρουν αυτό που ήθελαν εξ αρχής, δηλαδή την πρόκριση στον τελικό.
Player Of The Game: Ο Λογοθέτης δεν βγήκε ούτε… δευτερόλεπτο από ματς και είχε το κορυφαίο Efficiency με 25 για τους Chavaliers, τελειώνοντας το ματς με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 13 πόντους (2/3δ., 3/9τρ.), 11 αμυντικά ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Καταλυτική ήταν η παρουσία του Τσέλιου, που ήρθε από τον πάγκο και ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους (3/4β., 5/5δ., 2/6τρ.), 4 κλεψίματα, 1 αμυντικό ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Chavaliers έκαναν μία εκπληκτική 2η περίοδο στην επίθεση και με επί μέρους σκορ 32-21 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +15 (55-40), βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Στη συνέχεια, διαχειρίστηκαν ιδανικά τη διαφορά, μέχρι τέλους.
Άλλοι τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές. Ο Αντωνόπουλος προσέφερε 16 πόντους (2/2β., 1/4δ., 4/8τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Γεωργικόπουλος είχε 14 πόντους (2/4β., 0/1δ., 4/7τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και 2 ασίστ. Ο Τσιώμος πρόσθεσε 11 πόντους (3/6β., 4/6δ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Από τη μεριά των Black Dragons, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζώτος με 16 πόντους (5/10δ., 2/6τρ.), 3 ασίστ και 1 αμυντικό ριμπάουντ. Επίσης, ο Παγώνης είχε 15 πόντους (0/1δ., 5/9τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Ο Άρης Μπακούρος είχε 13 πόντους (1/1β., 3/3δ., 2/5τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.