Στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός», της Καισαριανής, Οιωνός Celtics και Ακαδημία αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της φάσης των 16 στα playoffs, για την Atlas League 1. Πρόκειται για διπλές αναμετρήσεις, με την πρόκριση να κρίνεται στη διαφορά πόντων. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 70-67 και πήραν μικρό προβάδισμα. Η ρεβάνς έχει οριστεί για το Σάββατο 3 Ιουνίου, ώρα 18:00, στο ίδιο γήπεδο.

Η «τιτανομαχία» ξεκίνησε με τον Οιωνό να μπαίνει καλύτερα στο ματς και να προηγείται με 8-3, μετά από καλάθια των Σαμπάνη και Σπύρου. Σερί 6-0 για την Ακαδημία, με σκόρερ τους Ρούμελη, Στεφανέα Λεβαδίτη και 8-9. Δύο καλάθια από τον Στεφανέα για το 10-13, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 12-15, μετά από καλάθι του Κουναλάκη.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ρούμελη να σκοράρει από κοντα (12-17). Σαμπάνης, Ζαφειρόπουλος και Χριστόπουλος μείωσαν στον πόντο (18-19), προτού ο Λεβαδίτης σκοράρει δις για το 18-23.Με μπροστάρη τον Χριστόπουλο ο Οιωνός αντέδρασε και με σερί 8-0, πέρασε μπροστά με 30-27, ενώ η ανάπαυλα ήρθε με το σκορ στο 32-29.

Στα πρώτα λεπτά του Β΄μέρους οι «κέλτες» πατούσαν καλύτερα, Σαμπάνης, Χριστόπουλος και Κουναλάκης ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (39-31). Τα ηνία ανέλαβε ο Λεβαδίτης με πέντε συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 41-39. Κουναλάκης και Σαμπάνης έκαναν το 46-39, αλλά, ο Λεβαδίτης είχε και πάλι απάντηση (46-43). Το τρίποντο του Τζουρτού είχε απάντηση από αυτό του Χατζημωράκη, ενώ ο Κουνελάκης που έκανε  πολύ καλή τρίτη περίοδο, με γκολ-φάουλ, διαμόρφωσε το σκορ σε 56-48.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε από το 56-50, προτού ο Ζαφειρόπουλος δώσει και πάλι «αέρα» 8 πόντων στην ομάδα του (58-50). Σερί 6-0 για τους «μωβ» που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κουτσάυτη (58-56) και το ντέρμπι συνεχίζεται. Σειρά των Χατζημωράκη και Ζαφειρόπουλου να βρουν στόχο από μακριά (66-60), νέο καλάθι από τον Σαμπάνη (68-60), αλλά ο Λεβαδίτης δεν λέει να «παραδοθεί», σκοράροντας εφτά συνεχόμενους πόντους και ρίχνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (68-67). Με 27,2 να απομένουν, ο Κουνελάκης σκόραρε δίποντο που αποδείχθηκε καθοριστικό όσον αφορά το ροζ φύλλο αγώνα της πρώτης αναμέτρησης, μιας και το 70-67, ήταν και το τελικό σκορ.

Όλα ρευστά ενόψει ρεβάνς, με ευχής έργον να παρακολουθήσουμε μία ακόμα σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο μεγάλους συλλόγους, με λιγότερα προβλήματα και περισσότερους διαθέσιμους παίκτες και για τους δύο.

MVP: Ο Πέτρος Σαμπάνης, έκανε τα πάντα στο παρκέ και όταν λέμε τα πάντα, εννοούμε τα πάντα. Συγκέντρωσε 31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, με την στατιστική να μην μπορεί να προσμετρήσει πολλούς τομείς στους οποίους βοήθησε ο forward «κελτών». Συνολικά μέτρησε 17 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα.

Παίκτης Κλειδί: Double-double με 21 πόντους και δέκα ασίστ για τον Μανώλη Κουναλάκη, που επιπλέον είχε πέντε κλεψίματα και τρία ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο συγκλονιστικός Περικλής Λεβαδίτης με 32 πόντους, ένα ριμπάουντ,μία ασίστ, ένα κλέψιμο, που ήταν και ο παίκτης που κράτησε τη διαφορά σε λογικά πλαίσια στο φινάλε της αναμέτρησης για την ομάδα του.

Που κρίθηκε το ματς: Ο Οιωνός είναι μια ομάδα που έχει μάθει να καλύπτει τις απουσίες της και να αγωνίζεται με μικρό ροτέισον, καθόλη τη διάρκεια της σεζόν. Εν αντίθεση με την Ακαδημία, που ομολογώ πως με εξέπληξε ευχάριστα, καθώς διεκδίκησε το παιχνίδι στα ίσα με μόλις έξι διαθέσιμους παίκτες. Κάτι το οποίο δεν μπόρεσε να κάνει σε ορισμένα παιχνίδια, στη διάρκεια της κανονικής περιόδου.