Ένα πολύ μεγάλο βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά, έκαναν οι K9 Bulls, που κέρδισαν με διαφορά 19 πόντων το Σάββατο (27/05) στο ΟΑΚΑ 1, την Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ με σκορ 88-69, στο πρώτο ματς του Top-16 των Play Offs στην AtlasLeague 1. Πλέον, αυτό το +19 είναι ένα σημαντικό προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, με δεδομένο ότι για να μείνουν εκτός συνέχειας, θα πρέπει να χάσουν με διαφορά 20 πόντων στη ρεβάνς. Ο Νίκος Χατζής ήταν σε εξαιρετική βραδιά, πιστοποιώντας τη μεγάλη κλάση του και τελειώνοντας το παιχνίδι με τρομερό νταμπλ-νταμπλ (32π., 12ρ.).
Οι γηπεδούχοι ήταν πάντως αυτοί που πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με δίποντο του Καρακανδά. Οι K9 Bulls πέρασαν μπροστά με 4-2 στο 3’ με καλάθια των Κουλέτση και Χατζή, ενώ έφτασαν και στο +4, με 8-4 στο 7’, έπειτα από δίποντο του Γιαννάκου. Εκεί, η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ «έτρεξε» ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 10-8 στο 8’, χάρις σε ένα τρίποντο του Κώστα Χρόνη, ενώ έκλεισε την 1η περίοδο στο +1, με 13-12.
Ακόμα πιο δυνατά μπήκε η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα, άρχισε με εντυπωσιακό σερί 9-0, για να προηγηθεί με διψήφια διαφορά πόντων (+10) με 22-12 στο 13’, μετά από ένα δίποντο που πέτυχε ο Κουλούρης. Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ακόμα πιο εντυπωσιακά. Άρχισαν την πίεση σε όλο το παρκέ και δυσκόλεψαν τους γηπεδούχους. Μάλιστα, οι K9 Bulls έκαναν σερί 14-0 και προηγήθηκαν με 26-22 στο 15’, έπειτα από τρίποντο του Τσιβρά και τελικά έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 5 πόντων, με σκορ 38-33.
Στο δεύτερο μέρος, αρχικά υπήρξε μια σχετική ισορροπία, με τη διαφορά να έχει μικρές αυξομειώσεις. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 41-33 στο 21’ με ένα τρίποντο που έβαλε ο Χατζής. Στη συνέχεια, η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ μείωσε σε 41-38 στο 23’ με τρίποντο του Κώστα Χρόνη. Οι K9 Bulls είχαν σωστές επιλογές όμως, όταν πιέζονταν και τελικά ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 7 πόντους διαφορά, με 59-52.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ μπήκε δυναμικά και μείωσε αρχικά σε 59-56 με δίποντα από τον Παλαμάρη και τον Ράπτη. Μετά όμως, οι K9 Bulls βρήκαν ρυθμό και έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα με 68-58 στο 35’, με ένα δίποντο από τον Μαρούλη και συνεχώς αύξαναν το προβάδισμά τους, φτάνοντας τελικά να κερδίσουν με 88-69.
MVP: Ηγετική εμφάνιση από τον σπουδαίο Νίκο Χατζή, που τελείωσε την αναμέτρηση με νταμπλ-νταμπλ. Συγκεκριμένα, σταμάτησε στους 32 πόντους (10/12β., 8/15δ., 2/7τρ.), έχοντας επίσης 12 ριμπάουντ (9αμ.-3επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 34.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Μυλωνάς έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, έχοντας 15 πόντους (0/2β., 6/10δ., 1/3τρ.), 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.).
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στην 4η περίοδο, όπου οι K9 Bulls είχαν επί μέρους σκορ 29-17 υπέρ τους. Η πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων σε όλο το παρκέ, έπαιξε καταλυτικό ρόλο, αφού είχαν 10 περισσότερα κλεψίματα (12 έναντι 2) και 11 λιγότερα λάθη (8 έναντι 19).
Να προσθέσουμε ότι για τους «Ταύρους», ο Μαρούλης προσέφερε 13 πόντους (1/2β., 6/13δ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.) και 2 ασίστ, ενώ ο Μαντάς τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 12 πόντους (3/4β., 3/10δ., 1/7τρ.), 12 ριμπάουντ (6αμ.-6επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Πρώτος σκόρερ για την Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ, ήταν ο Παλαμάρης με 18 πόντους (6/6β., 6/10δ., 0/3τρ.) και 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.). Επίσης, ο Καναβός είχε 14 πόντους (7/7β., 2/4δ., 1/3τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.) και 5 ασίστ, ενώ ο Κώστας Χρόνης πρόσθεσε 12 πόντους (3/3β., 3/6τρ.), 1 αμυντικό ριμπάουντ και 1 ασίστ.