Όπως αναμενόταν, έγινε ένα ματς πολύ υψηλής ποιότητας το Σάββατο (03/06) στο κλειστό της Καισαριανής, όπου αναμετρήθηκαν δύο ομάδες άκρως ποιοτικές. Ο Οιωνός Celtics κατάφερε τελικά να πάρει ξανά τη νίκη, με τελικό σκορ 86-76 και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά της AtlasLeague 1. Αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι στο Top-16 των Play Offs και οι «Κέλτες» είχαν επικρατήσει και στο πρώτο, με 70-67, οπότε προκρίθηκαν με συνολικό +13. Ήταν και μία «άτυπη» ρεβάνς, υπό την έννοια ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι ήταν αυτό που έπαιξε στον μεγάλο τελικό του περσινού πρωταθλήματος και τότε η Ακαδημία είχε πάρει τον τίτλο, κερδίζοντας με 84-76.
Όσον αφορά στο τωρινό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έδειξαν τις προθέσεις τους, αφού προηγήθηκαν με 6-0 στο 1’ με δύο σερί τρίποντα από τον Κουτσαύτη. Οι παίκτες του Οιωνού έβγαλαν αντίδραση και με σερί 10-0 προηγήθηκαν με 10-6 στο 3’ μετά από ένα δίποντο που πέτυχε ο Χατζημωράκης. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά και με 17-11 στο 6’. Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ με 15-4 για την Ακαδημία, που πέρασε μπροστά με 26-21, με την 1η περίοδο να λήγει με 26-22.
Οι γηπεδούχοι, που έπρεπε να νικήσουν με διαφορά από 4 πόντους και πάνω για να πάρουν την πρόκριση, ξεκίνησαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει συνεχώς. Έτσι, η Ακαδημία κατάφερε να φτάσει μέχρι και στο +11, με 41-30 στο 17’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Λεβαδίτης. Ο Οιωνός αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 9-2 μείωσε σε 43-39 με ένα τρίποντο του Καρνέση και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Πάμε στο δεύτερο μέρος, όπου αρχικά η Ακαδημία αύξησε το προβάδισμά της, σε 46-40 στο 23’, με τον Λεβαδίτη να έχει συνολικά τρεις εύστοχες βολές στο ξεκίνημα. Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν… στροφές και πέρασαν μπροστά στο 25’ με 51-49, μετά από τρίποντο και μία βολή από τον Καρνέση. Ακολούθησε μάχη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, αλλά η 3η περίοδος τελείωσε με τον Οιωνό να έχει ένα προβάδισμα 6 πόντων κόντρα στην Ακαδημία, με 65-59.
Η κόπωση είχε αρχίσει να φαίνεται για τους παίκτες των γηπεδούχων, που έχασαν και τον Ρούμελη με πέμπτο φάουλ. Ο Οιωνός είχε πλέον ξεκάθαρα τον έλεγχο και συνεχώς μεγάλωνε τη διαφορά, φτάνοντας να προηγείται και με 15 πόντους, με 84-69 στο 38’. Η Ακαδημία απλώς μείωσε και το τελικό σκορ ήταν το 86-76 υπέρ των Celtics.
MVP: Ο Καρνέσης αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, έχοντας 27 πόντους (1/1β., 1/3δ., 8/13τρ.), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 αμυντικά ριμπάουντ και το κορυφαίο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ καλή δουλειά έκανε ο Κουναλάκης, που τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (3/6β., 6/13δ., 1/6τρ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.), 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Ο Οιωνός παρουσιάστηκε πιο πλήρης από την Ακαδημία, η οποία έπαιξε σχεδόν όλο το ματς με 6 παίκτες και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν εμφανές ότι οι παίκτες της, ξέμεναν από δυνάμεις. Από στατιστικής άποψης, οι Celtics έκαναν 7 λάθη λιγότερα (10 έναντι 17), πήραν 6 επιθετικά ριμπάουντ παραπάνω (13 έναντι 7), ενώ ευστόχησαν και σε 7 περισσότερα δίποντα (23/46 έναντι 16/29).
Για τον Οιωνό, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν δύο ακόμα παίκτες. Ο Χατζημωράκης είχε 14 πόντους (1/1β., 5/8δ., 1/6τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Χριστόπουλος προσέφερε 12 πόντους (4/6β., 4/9δ., 0/2τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.) και 2 ασίστ.
Όσον αφορά στην Ακαδημία, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κουτσαύτης με 23 πόντους (2/2β., 3/4δ., 5/10τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ο Λεβαδίτης είχε 21 πόντους (4/6β., 4/8δ., 3/6τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Ρούμελης προσέφερε 14 πόντους (2/5β., 6/9δ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.) και 1 ασίστ. Διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Σαραντόπουλος με 11 πόντους (1/3β., 2/6δ., 2/2τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και 2 ασίστ.