Στο πλαίσιο της φάσης των 16 της Α1, οι K9 Bulls αναμετρήθηκαν για 2η φορά με την Πέρα Κλουμπ Μπασκετμπώλ. Μπορεί η διαφορά του 1ου αγώνα (19 πόντοι 69-88) να έδινε 1 τεράστιο αβαντάζ στους «ταύρους», αλλά η Πέρα Κλουμπ δεν τα παράτησε. Οι μόλις 5 παίχτες της ΠΚΜ έφτασαν μέχρι και στο +16, φτάνοντας πολύ κοντά στην τεράστια ανατροπή. 90-104 ήταν το σκορ αυτού του πληθωρικού ματς με τους K9 Bulls να παίρνουν την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης!

Μια διαφορά 3 πόντων δημιιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο. Η Πέρα Κλουμπ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι. Με πολύ όρεξη και πολλά τρεξίματα έφτασε μέχρι και στο +6. Οι Bulls κατάφεραν να μειώσουν κλείνοντας την περίοδο στο -3. 22-25 ήταν το επιμέρους σκορ. 13 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο Μυλωνάς, ενώ 7 πέτυχε ο Μαντάς. Από 7 πόντους για τους φιλοξενούμενους έβαλαν Κουλούρης και Αντύπας. 5 είχε ο Παλαμάρης.

Η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους στην 2η περίοδο. Οι 2 ομάδες ήταν επιθετικά απίστευτες. Οι άμυνες ήταν πιο χαλαρές, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την επιθετική δεινότητα των «ταύρων» και των «κιτρινόμαυρων». 25-27 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Bulls να είναι πιο χαλαροί λόγω του +19 του 1ου αγώνα! Σειρά στο σκοράρισμα για την ομάδα του Καρτσιμαδάκη πήρε ο Πριτσιούλης με 9 πόντους. 7 είχε ο Μυλωνάς και 5 ο Τσίβρας. Ακόμα 10 πόντους πέτυχε για την ΠΚΜ ο Κουλούρης. Με 7 ακολούθησε ο Παλαμάρης και 4 είχε ο Καναβός.

Η διαφορά έγινε διψήφια στο 3ο δεκάλεπτο. Η Πέρα Κλομπ έδειχνε πιο έτοιμη από τους Bulls. Είχε καλό ρυθμό ήταν εύστοχη και δεν έδειχνε να κοπιάζει από την έλλειψη αλλαγών. Οι Bulls βρέθηκαν πίσω με 10 πόντους και έδειχναν να αγχώνονται. 22-27 ήταν το επιμέρους σκορ. Για τους γηπεδούχους από 3 καλάθια πέτυχαν Μυλωνάς και Πριτσιούλης έκαστος. Σειρά στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους πήρε με 10 πόντους ο Καναβός. 8 είχε ο Κουλούρης.

Στην 4η περίοδο είδαμε ομηρικές μάχες. Οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα και μας χάρισαν τρομερό θέαμα. Μπορεί η διαφορά να έφτασε τους 16 πόντους και η ΠΚΜ να ήταν 1 βήμα μακριά από την ανατροπή, αλλά με clutch βολές και σωστή διαχείριση οι Bulls απέφυγαν το κάζο. 21-25 ήταν το επιμέρους σκορ, ενώ 90-104 έδειξε ο πίνακας πριν σβήσει! Για τους νικητές 10 πόντους πέτυχε ο Παλαμάρης. Από 5 είχαν Καναβός και Κουλούρης. Για τους Bulls που πήραν την πρόκριση ο Μαντάς έβαλε 9 πόντους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Π. Κουλούρης με 28 πόντους, 17 ριμπάουντ (13-4), 4 ασίστ, 2 κλεψίαματα και 4 λάθη σε 40 λεπτά! Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Α. Μυλωνάς με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ (2-2), 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Ε. Παλαμάρης με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ (7-5), 2 ασίστ και 3 λάθη σε 40 λεπτά αγώνα!

Το παιχνίδι κρίθηκε από την όρεξη, την ποιότητα και την ευστοχία των μόλις 5 παιχτών της Πέρα Κλουμπ!