Σε ένα ματς που επιφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις ειδικά στο τέλος, την Κυριακή (04/06) στην Καισαριανή, το Rainbow πήρε εν τέλει τη νίκη με 75-65, αλλά η Deportivo Faliro ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά. Αυτό ήταν το δεύτερο ματς στο Top-16 των Play Offs της AtlasLeague 1, ενώ στο πρώτο είχε νικήσει η ομάδα από το Φάληρο με 70-55, οπότε υπερασπίστηκε αυτό το +15 και πέρασε με συνολικό +5 από αυτά τα δύο παιχνίδια.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι, ξέροντας ότι πρέπει να καλύψουν διαφορά 15 πόντων. Αρχικά προηγήθηκαν με 4-0 στο 1’ με καλάθια από τον Ράνη και τον Γεωργιάδη. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4 στο 2’ με καλάθια από τους Μαρούσο και Τσάβαλο. Το Rainbow ανέβασε… στροφές και έφτασε στο +8, με 14-6 στο 6’ μετά από ένα δίποντο του Ράνη. Εκεί όμως ήρθε η αντίδραση της Deportivo Faliro, που αρχικά ισοφάρισε σε 16-16 στο 9’ με δίποντο από τον Τσάβαλο και μάλιστα, έκλεισε την 1η περίοδο και μπροστά στο σκορ, με 19-18.
Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ, έχοντας και την άνεση με το +15 του πρώτου ματς. Έτσι, με ηρεμία στην επίθεσή τους, άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά σταδιακά και έτσι έφτασαν μέχρι και στο +12, με τον Γαρμπή να ευστοχεί σε ένα δίποντο και να κάνει το 38-26 στο 18’. Το Rainbow πίεσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έκανε ένα 6-0 σερί, με τη Deportivo Faliro να προηγείται τελικά με 38-32 στην ανάπαυλα.
Στην έναρξη του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να περάσουν μπροστά και αρχικά ισοφάρισαν σε 44-44 στο 24’, έπειτα από ένα φόλοου που πέτυχε ο Ακρίβος. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 49-44 στο 25’, μετά από ένα δίποντο του Γαρμπή. Το Rainbow ισοφάρισε σε 49-49 στο 27’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Μόνος, αλλά η Deportivo Faliro άντεξε και έκλεισε την 3η περίοδο μπροστά με 55-51.
Παρά τη δυσκολία της κατάστασης, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν με πίεση με παγίδες στην άμυνα, από το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Αυτό απέδωσε, μιας και στο 33’ πέρασαν μπροστά με 57-55 με τρίποντο από τον Γεωργιάδη. Στο 37’, η διαφορά πήγε στο +10, με 69-59, έπειτα από τρίποντο που έβαλε ο Ακρίβος, ενώ πήγε και στο +14 στο 39’, με τον Γεωργιάδη να σκοράρει με δίποντο και να κάνει το 73-59. Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα, το ματς πήγε στις βολές. Ο Παπαγεωργίου με 2/2 μείωσε σε 73-61 για τους φιλοξενούμενους, ενώ στα 7.7’’ για τη λήξη, ο Μανίκας με 2/2 έκανε το 75-61 για τους γηπεδούχους. Στα 7.3’’ για τη λήξη, ο Κριεκούκης με 2/2 βολές μείωσε σε 75-63 και μετά ο Ακρίβος πήγε για τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά δέχθηκε τάπα από τον Γαρμπή στα 2’’ για το φινάλε. Ο Κριεκούκης με 2/2 βολές μείωσε για τη Deportivo Faliro σε 75-65, με το Rainbow να παίρνει τη νίκη, αλλά όχι με τη διαφορά που ήθελε.
MVP: Ο Ράνης έκανε συγκλονιστικό ματς για το Rainbow και μάλιστα με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 22 πόντους (4/5β., 9/11δ., 0/2τρ.), 11 ριμπάουντ (9αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 35.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γεωργιάδης ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, έχοντας 24 πόντους (0/3β., 6/8δ., 4/13τρ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 επιθετικό ριμπάουντ.
Που κρίθηκε το ματς: Όπως πήγε το ματς, τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε, με τον Ακρίβο να σηκώνεται για τρίποντο με σκοπό να στείλει τη διαφορά στο +15 για τους γηπεδούχους και να πάει το ματς στην παράταση. Ωστόσο, ο Γαρμπής έριξε την τάπα στα 2’’ πριν από τη λήξη και μετά ακολούθησαν οι 2/2 βολές του Κριεκούλη, που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, με τη Deportivo Faliro να χάνει με 10 πόντους, αλλά να προκρίνεται.
Από τη μεριά του Rainbow υπήρχε και τρίτος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα ο Σαρρής, που είχε 10 πόντους (2/4β., 1/2δ., 2/5τρ.), 3 ασίστ και 1 επιθετικό ριμπάουντ.
Για τη Deportivo Faliro, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κριεκούκης με 18 πόντους (6/6β., 0/1δ., 4/9τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ. Σπουδαίο ματς έκανε ο Γαρμπής με 15 πόντους (1/2β., 7/11δ., 0/1τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 τάπες. Επίσης, ο Τσάβαλος είχε 14 πόντους (0/2β., 4/8δ., 2/4τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.) και 1 τάπα.