Οι Chavaliers κέρδισαν ξανά τους Soupa Stars, αυτή τη φορά με 55-45 την Τρίτη (06/06) στην Καισαριανή, στο δεύτερο ματς του Top-16 στα Play Offs της AtlasLeague 1 και σε συνδυασμό με το 65-35 στον πρώτο αγώνα, προκρίθηκαν στα προημιτελικά με συνολική διαφορά 40 πόντων. Γενικά ήταν ένα ματς με μεγάλη αστοχία και από τις δύο πλευρές. Επίσης, οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με μόλις πέντε διαθέσιμους παίκτες και στο τέλος έμειναν από δυνάμεις.
Η 1η περίοδος δεν ήταν καθόλου καλή από πλευράς θεάματος, με τις δύο ομάδες να στηρίζονται κυρίως στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 2’, με τον Γεωργικόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 3-0. Οι Soupa Stars ισοφάρισαν σε 3-3 στο 6’, έπειτα από μία εύστοχη βολή του Μεσεδάκη. Τελικά, οι Chavaliers έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα μικρό προβάδισμα με 7-4.
Όσον αφορά στη 2η περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν σχεδόν μαζί στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 7-6 στο 11’ με δίποντο του Μεσεδάκη και πέρασαν μπροστά με 14-13 στο 14’, έπειτα από ένα δίποντο από τον Δημητράτο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ανέκτησαν το προβάδισμα με 5-0 σερί, για το υπέρ τους, 18-14 στο 17’ με ένα τρίποντο από τον Γεωργικόπουλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 20-18 στο 18’, με δύο σερί τρίποντα από τον Μεσεδάκη. Οι Chavaliers ισοφάρισαν σε 20-20 στο 19’ με δίποντο από τον Γεωργικόπουλο, αλλά οι Soupa Stars τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο, μπροστά με 22-20, με καλάθι του Δημητράτου.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αρχικά σε 22-22 στο 21’, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Αντωνόπουλος, με τους γηπεδούχους να προηγούνται μετά με 26-22 στο 23’, με δύο σερί καλάθια από τον Δημητράτο. Ξανά οι Chavaliers πέρασαν μπροστά, αυτή τη φορά με 28-26 στο 25’, με ένα δίποντο από τον Τζιγκουνάκη, αλλά οι Soupa Stars πήραν το προβάδισμα και έφτασαν να προηγούνται με 34-30 στο 28’, μετά από τρίποντο του Δημητράτου. Τελικά, η 3η περίοδος έληξε ισόπαλη με 34-34.
Οι Soupa Stars προσπάθησαν να μπουν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν αρχικά με 38-35 στο 32’, μετά από ένα τρίποντο που σημείωσε ο Δημητράτος. Από εκεί και πέρα όμως, τα δεδομένα άλλαξαν. Οι Chavaliers επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και άνοιξαν τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +10, με 55-45 στο 38’, με ένα τρίποντο από τον Αντωνόπουλο, ενώ με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση.
MVP: Για ένα καλάθι έχασε το νταμπλ-νταμπλ ο Λογοθέτης, που τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους (4/7δ.), 14 ριμπάουντ (13αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γεωργικόπουλος ήταν πολύ καλός για τους φιλοξενούμενους, με 17 πόντους (4/8δ., 3/8τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Chavaliers ήταν καλύτεροι σε ριμπάουντ (49 έναντι 40), ασίστ (17 έναντι 9) και σε ευστοχία στα δίποντα (19/41 με 46,3% έναντι 13/40 με 32,5%), στοιχεία που αποδείχθηκαν καθοριστικά στην τελική έκβαση του αγώνα.
Για τους Chavaliers, βοήθησε πολύ και ο Αντωνόπουλος, με 17 πόντους (1/2β., 5/7δ., 2/6τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Από την άλλη μεριά, πρώτος σκόρερ των Soupa Stars και γενικά του ματς, ήταν ο Δημητράτος με 23 πόντους (2/3β., 6/13δ., 3/12τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 8 κλεψίματα και 3 ασίστ. Επίσης, ο Μεσεδάκης είχε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (1/2β., 4/14δ., 2/10τρ.), 13 ριμπάουντ (11αμ.-2επ.) και 1 τάπα.