Σε ένα ματς ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες, που γνωρίζουν πολύ καλά η μία την άλλη, αφού αμφότερες είναι από την ίδια περιφέρεια (σ.σ. South), η Deportivo Faliro πήρε την πρώτη μάχη, αφού κέρδισε τους Black Dragons με 79-71. Ο αγώνας έγινε τη Δευτέρα (12/06) στην Καισαριανή και ήταν το πρώτο ματς στα προημιτελικά των Play Offs της AtlasLeague 1. Θυμίζουμε ότι η πρόκριση στο Final-4 θα κριθεί μέσω των διαφορών πόντων στα δύο παιχνίδια, οπότε για την ώρα, η Deportivo έχει ένα +8 υπέρ της.
Με το… καλημέρα στο παιχνίδι, φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες είχαν διάθεση για επίθεση, με τις πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, να έχουν την τιμητική τους. Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε για την ομάδα από το Φάληρο με τον Παπαγεωργίου να κάνει το 2-0. Οι «Δράκοι» προηγήθηκαν στο 1’ με 3-2 με τρίποντο από τον Ανδρεάδη. Ξανά, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 5-3 στο 2’ χάρις σε τρίποντο του Κριεκούκη, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν 5-0 σερί και προηγήθηκαν με 8-5 στο 3’ έπειτα από δίποντο του Παγώνη. Η Deportivo Faliro ανέκτησε το προβάδισμα με 9-8 στο 4’, χάρις σε 2/2 βολές από τον Κριεκούκη, αλλά οι Black Dragons ανέβασαν… στροφές και προηγήθηκαν με 17-11 στο 7’ μετά από μία εύστοχη βολή του Μπακούρου, για να τελειώσουν την 1η περίοδο στο +4, με 22-18.
Τα πράγματα άλλαξαν πολύ όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά οι «Δράκοι» βρέθηκαν μπροστά με 26-21 στο 13’, ωστόσο εκεί οι φιλοξενούμενοι έκαναν κάτι άκρως εντυπωσιακό. Συγκεκριμένα, «έτρεξαν» ένα απίστευτο σερί που έφτασε στο 19-0 μέσα σε 5 λεπτά! Έτσι, η Deportivo Faliro βρέθηκε μπροστά με 14 πόντους διαφορά, με 40-26, ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +8, αφού οι Black Dragons μείωσαν σε 44-36.
Πλέον, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει ουσιαστικά τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυτό φαινόταν μέσα στο παρκέ. Στο δεύτερο μέρος λοιπόν, αρχικά η ομάδα από το Φάληρο πήρε προβάδισμα με +13, με 53-40 στο 23’ με 2/2 βολές από τον Γάτσιο. Οι Black Dragons πήγαν να γυρίσουν στο ματς και κατάφεραν να μειώσουν σε 55-49 στο 26’ μετά από ένα δίποντο του Παγώνη, αλλά η Deportivo Faliro έκανε 7-0 σερί και προηγήθηκε με 62-49 στο 28’ έπειτα από δίποντο του Παπαγεωργίου και έκλεισε την 3η περίοδο μπροστά με 62-51.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα από το Φάληρο μεγάλωσε τη διαφορά στο +13, αφού προηγήθηκε με 69-56 στο 34’ με 2/2 βολές από τον Τσάβαλο. Όμως οι Black Dragons αντέδρασαν και μείωσαν σε 71-65 στο 37’ χάρις σε ένα τρίποντο που έβαλε ο Μπακούρος. Η Deportivo Faliro είχε ψυχραιμία όμως και προηγήθηκε με 79-69 στο 39’, αλλά κέρδισε με 79-71, αφού ο Νικολαΐδης σκόραρε με χουκ στην εκπνοή και μείωσε για τους Black Dragons.
MVP: Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Κριεκούκης, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 25 πόντους (5/9β., 4/7δ., 4/12τρ.), 11 αμυντικά ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 ασίστ και το καλύτερο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Πάρα πολύ καλό παιχνίδι και από τον Καμακάρη, που είχε επίσης νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους (3/3β., 5/7δ., 2/3τρ.), 12 ριμπάουντ (9αμ.-3επ.), 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 27 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Μεγάλο ρόλο στο να πάρει τον έλεγχο η Deportivo, έπαιξε το 19-0 σερί που έκανε σε ένα πεντάλεπτο στη 2η περίοδο και από το εις βάρος της, 26-21 στο 13’, βρέθηκε μπροστά με 40-26 στο 18’. Επίσης, η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε τη διαφορά με τα 9 περισσότερα εύστοχα δίποντα που πέτυχε (24/53 με 45,3% έναντι 15/38 με 39,5%). Επίσης, έδωσε 5 παραπάνω ασίστ (17 έναντι 12), ενώ υπέπεσε και σε 5 λιγότερα λάθη (9 έναντι 14).
Για τη Deportivo, υπήρξε και τρίτος παίκτης με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, αφού ο Γάτσιος είχε 12 πόντους (2/3β., 5/13δ., 0/6τρ.), 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.) και 1 κλέψιμο.
Από τη μεριά των «Δράκων», συνολικά τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα. Ο Παγώνης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους (2/2β., 3/4δ., 4/10τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 τάπα. Ο Ανδρεάδης ήταν επίσης πολύ καλός με 16 πόντους (4/4β., 3/9δ., 2/7τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 5 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο. Ο Νικολαΐδης πρόσθεσε 13 πόντους (3/8β., 5/14δ., 0/1τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα και 1 ασίστ. Τέλος, ο Μπακούρος είχε 11 πόντους (3/4β., 1/2δ., 2/5τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ και 2 ασίστ.