Οι Δράκοι μπήκαν παθιασμένοι στο παρκέ, «εξαφάνισαν» από νωρίς την διαφορά 8 πόντων της Deportivo Faliro από το πρώτο παιχνίδι και με εξαιρετική διαχείριση στο τέλος πήραν τη νίκη με +9 και την πρόκριση στους «4» της πρώτης κατηγορίας, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Chavaliers ενόψει του τελικού!

Ότι ήθελαν πολύ τη νίκη-πρόκριση οι Dragons, φάνηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα, με τους Σιάποντη (ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα), Διονύση Μπακούρο, Ανδρεάδη και Diallo να βγάζουν «φωτιές» και να  τους δίνουν προβάδισμα 10-23 στο δεκάλεπτο, έχοντας από την άλλη τους Φαληριώτες να παίρνουν μπρος μετά το 7’, στηριζόμενοι στους Παπαγεωργίου και Κριεκούκη.

Από τη δεύτερη περίοδο η Deportivo ανέβασε την πίεση στην άμυνα και ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση, με τους Μαρούσο, Παπαγεωργίου και Τσάβαλο να μειώνουν τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (28-35), ενώ οι Dragons έψαχναν λύσεις με τους ψηλούς τους, τον Diallo στη ρακέτα (που έκανε κι ένα κάρφωμα) και τον Παγώνη πιο πολύ από την περιφέρεια, πάντα όμως με απόλυτη συγκέντρωση στην άμυνά τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία στο σκοράρισμα, με τους Τσάβαλο, Παύλου και Κριεκούκη να προσπαθούν να γυρίσουν το παιχνίδι για τους «άσπρους», όμως τα αδέρφια Μπακούρου και ο Ντιαλό κρατούσαν μπροστά τους Δράκους, κλείνοντας το 30ο λεπτό στο 43-51 και στην τέταρτη περίοδο έβγαλαν όσο πάθος χρειαζόταν για να κρατήσουν τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο και να κάνουν το… μαγικό τους στο φινάλε, με τον Άρη Μπακούρο να διατηρεί απόλυτη ψυχραιμία, να ευστοχεί σε 2 βολές λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και να φέρνει το σκορ στο +9 (από το 60-67, στο 60-69), δίνοντας το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς και των υπόλοιπων Ντράγκονς, για την πρόκριση στο Final 4 της κατηγορίας, απέναντι στην Deportivo που τις τελευταίες σεζόν έχει βρει… μπελά πριν φτάσει στον τελικό!

Player of the game ήταν ο Tidiane Diallo με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, με τον Μιχάλη Παπαγεωργίου να ξεχωρίζει από πλευράς Ντεπορτίβο, έχοντας συνολικά 9 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Παίκτης-κλειδί για τους Δράκους ήταν ο Άρης Μπακούρος, που μπορεί να μην έβαλε πολλούς πόντους (5 συνολικά), αλλά έβαλε τις δύο βολές στο φινάλε και έδωσε το προβάδισμα των 9 πόντων στους Dragons, στέλνοντάς τους στους «4» της League 1.

Το ματς κρίθηκε στο εντυπωσιακό ξεκίνημα των Δράκων, που πήραν διαφορά 13 πόντων από το δεκάλεπτο και είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, με κύριο συστατικό τη θέληση και το πάθος για την πρόκριση.