Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση και δουλεύοντας σαν μία «καλοκουρδισμένη μηχανή», το Τρένο κέρδισε τους Saronic Hornuts με 57-44 το Σάββατο (10/06) στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε την άνοδο στην AtlasLeague 1. Ήταν ο τελικός του Group 1 της περιφέρειας North στην AtlasLeague 2 και πλέον οι νικητές θα παίξουν και στον τελικό της περιφέρειας North, απέναντι στους Kleious Warriors, όπου ο νικητής θα περάσει στο Final-4, εκεί όπου θα αγωνιστούν οι νικητές σε κάθε περιφέρεια.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς πιο συγκεντρωμένοι και επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν νευρικότητα και αστοχία. Έτσι, μόλις στο 6’, το Τρένο ήταν μπροστά με 8-0, μετά από ένα δίποντο του Κουτρουμπή. Υπήρξε αντίδραση από τους Saronic Hornuts, που μείωσαν σε 10-6 στο 7’, με το δεύτερο σερί τρίποντο του Τσόλα, αλλά η 1η περίοδος έληξε με 13-6.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι Saronic Hornuts μείωσαν σε 13-9 στο 12’, μετά από ένα δίποντο του Ορφανίδη και μία βολή του Κωτσοβίλη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εξαιρετικά όμως, χωρίς να χάσουν την ψυχραιμία τους και τελικά αύξησαν τη διαφορά στο +10, με τον Κιουρκτζόγλου να έχει 2/2 βολές και να κάνει το 24-14 στο 17’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 25-20 στο 19’ με μία εύστοχη βολή από τον Γουβόπουλο, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-20 υπέρ του Τρένου.
Αντίστοιχα κύλησε και το δεύτερο μέρος, αν και αρχικά οι Saronic Hornuts πλησίασαν στον πόντο, μειώνοντας σε 28-27 στο 23’, μετά από ένα τρίποντο από τον Κυριακόπουλο. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και ανέβασαν… στροφές, για να φτάσουν να προηγηθούν με 41-30 στο 29’ έπειτα από ένα δίποντο του Δημητρίου, ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο στο +12, με 43-31 υπέρ του Τρένου.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το τέταρτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 43-34 στο 32’, με τον Χασάπη να σκοράρει πρώτα μία βολή και μετά ένα δίποντο. Οι γηπεδούχοι όμως πάτησαν… γκάζι και τελείωσαν το ματς, αφού προηγήθηκαν με 49-34 στο 34’ με ένα τρίποντο του Δημητρίου και με 56-37 στο 37’ με ένα δίποντο του Σκούρα. Οι Saronic Hornuts μείωσαν σε 56-42 στο 38’, μετά από δίποντο του Κυβρικοσαίου, αλλά το τελικό σκορ ήταν το 57-44 υπέρ του Τρένου, με τους παίκτες του, να ξεσπάνε σε πανηγυρισμούς στο φινάλε.
MVP: Πάρα πολλές δουλειές έκανε ο Κιουρκτζόγλου, τελειώνοντας το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ και συγκεκριμένα με 11 πόντους (1/2β., 5/8δ.), 16 ριμπάουντ (12αμ.-4επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Σκούρας ήταν άξιος συμπαραστάτης του MVP του Τρένου, τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους (1/4β., 6/8δ., 1/1τρ.) και 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.).
Που κρίθηκε το ματς: Το Τρένο έκανε μία πολύ μεστή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, έχοντας την ομαδικότητα σε πολύ υψηλό επίπεδο, κρατώντας τους τρεις κλασικούς σκόρερ των Saronic Hornuts (σ.σ. Τσόλας, Ορφανίδης, Χασάπης) στους 18 πόντους συνολικά. Επίσης, οι νικητές έβαλαν 7 παραπάνω δίποντα (20/47 με 42,6% έναντι 13/48 με 27,1%) και μάζεψαν 20 περισσότερα ριμπάουντ (55 έναντι 35).
Για τους Saronic Hornuts, ο μοναδικός παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Κωτσοβίλης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους (2/5β., 4/8δ., 0/1τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 1 τάπα.