Ένα πολύ δυναμικό και άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή (28/05) στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου το Τρένο πήρε τελικά ένα προβάδισμα για πρόκριση, κερδίζοντας το People Café με 65-57. Αυτό ήταν το πρώτο από τα δύο ματς στα ημιτελικά των Play Offs στην AtlasLeague 2, οπότε πλέον οι γηπεδούχοι μπορούν να προκριθούν ακόμα και με ήττα μέχρι και με 7 πόντους διαφορά στο δεύτερο ματς. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι θα χρειαστούν νίκη με διαφορά από 9 πόντους και πάνω για να περάσουν.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί πάντως, που μπήκαν πολύ συγκεντρωμένα από το τζάμπολ και πολύ γρήγορα έφτασαν να προηγούνται με 9-0 στο 4’ με τον Μυλωνά να έχει ήδη τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-5 στο 5’ έπειτα από ένα δίποντο του Κιουρκτζόγλου, αλλά το People Café είχε το μομέντουμ και ανέβασε τη διαφορά στο +10, με τον Μυλωνά να κάνει με δίποντο το 18-8 στο 8’, ενώ το Τρένο μείωσε σε 19-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.
Οι δύο ομάδες άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ματς να γίνεται πιο κλειστό και καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει μεγάλη διαφορά στο προβάδισμα. Το Τρένο με αργό αλλά σταθερό ρυθμό πλησίαζε και μείωσε σε 32-30 στο 18’ μετά από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Κουτρουμπής, ενώ ισοφάρισε σε 32-32 στο 19’ με καλάθι του Δημητρίου. Το People Café άντεξε όμως και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με μικρό προβάδισμα με 36-34.
Αντίστοιχη εικόνα είχαμε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους φιλοξενούμενους αρχικά να προηγούνται με 42-37 στο 22’, χάρις σε ένα δίποντο που σημείωσε ο Μυλωνάς. Εκεί όμως, το Τρένο έκανε ένα σερί 9-0, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 46-42 στο 25’, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Σιαράβας. Παρόλα αυτά, το People Café βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει το προβάδισμα και να κλείσει την 3η περίοδο με το υπέρ του, 50-48.
Όσον αφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Τρένο επέβαλλε τον ρυθμό του, σε άμυνα και επίθεση. Αρχικά πέρασε μπροστά με 51-50 στο 33’ με γκολ-φάουλ από τον Πουλημένο. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους 7 πόντους, με σκορ 60-53 στο 36’ με τρίποντο του Δημητρίου. Το People Café μείωσε σε 60-57 στο 37’ έπειτα από 4 σερί πόντους του Μυλωνά, με ένα τρίποντο και μία βολή. Ωστόσο, ο Κιουρκτζόγλου με ένα δίποντο και μία βολή και ο Σιαράβας με ένα δίποντο, διαμόρφωσαν το τελικό 65-57 υπέρ του Τρένου.
MVP: Ένα εκπληκτικό ματς έκανε ο Κιουρκτζόγλου, με νταμπλ-νταμπλ, αφού είχε 27 πόντους (5/14β., 11/16δ., 0/1τρ.), 14 ριμπάουντ (9αμ.-5επ.), 1 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 23.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Δημητρίου βοήθησε αρκετά, με 15 πόντους (2/3β., 2/5δ., 3/11τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Στην 4η περίοδο, το Τρένο έκανε επί μέρους σκορ 17-7, κάτι που του έδωσε τη νίκη με το +8. Επίσης, σημαντικός ήταν ο έλεγχος των ριμπάουντ, αφού οι γηπεδούχοι μάζεψαν 53 (43αμ.-10επ.), ενώ οι φιλοξενούμενοι 34 (26αμ.-8επ.).
Για το Τρένο, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Πουλημένος, με 13 πόντους (5/7β., 1/8δ., 2/6τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Από την άλλη μεριά, το People Café είχε έναν… ασύλληπτο Μυλωνά, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους (3/9β., 12/26δ., 2/10τρ.), 9 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Επίσης, ο Μαρούλης συνέβαλλε έχοντας νταμπλ-νταμπλ, με 11 πόντους (3/8β., 4/12δ., 0/4τρ.), 12 ριμπάουντ (6αμ.-6επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.