Ένα πολύ αμφίρροπο ματς έγινε το Σάββατο (27/05) στο ΟΑΚΑ, όπου οι Saronic Hornuts πήραν μια πολύ δύσκολη νίκη, στις λεπτομέρειες επί των Athenian Warriors με  57-54 και μαζί ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης. Ήταν το πρώτο ματς στα ημιτελικά των Play Offs στην AtlasLeague 2 και πλέον οι γηπεδούχοι θα πρέπει να υπερασπιστούν αυτό το +3 στη ρεβάνς, το οποίο θα προσπαθήσουν να καλύψουν οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους.
Οι Athenian Warriors ήταν αυτοί που μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στο παρκέ και για αυτό ξεκίνησαν την αναμέτρηση με ένα 6-0 υπέρ τους, με καλάθια από τους Λεμονιά, Κατσανάκη και Δημητρακόπουλο. Οι Saronic Hornuts συνήλθαν σταδιακά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 11-11 στο 6’, έπειτα από ένα καλάθι του Τσόλα και προηγήθηκαν με 14-11 στο 7’ με τρίποντο από τον Χασάπη, για να κλείσουν την 1η περίοδο στο +6, με 20-14.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν και με ένα σερί 4-0 το δεύτερο δεκάλεπτο, με καλάθια από τον Χασάπη και τον Παπαδόπουλο, για να φτάσουν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (+10) με 24-14 στο 11’. Οι Athenian Warriors έκαναν 6-0 σερί με τη σειρά τους και μείωσαν σε 24-20 στο 12’, με τρίποντα από τους Δημητρακόπουλο και Κατσανάκη, ενώ μείωσαν και σε 31-29 στο 18’, έπειτα από ένα τρίποντο που σημείωσε ο Νανούσης. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Saronic Hornuts να είναι μπροστά με 34-30.
Οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν μικρά ξεσπάσματα και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου αρχικά οι Athenian Warriors ήταν αυτοί που άρχισαν με 4-0 σερί και ισοφάρισαν σε 34-34 στο 22’, χάρις σε δύο σερί καλάθια από τον Κατσανάκη. Οι Saronic Hornuts απάντησαν με 6-0 σερί και προηγήθηκαν με 40-34 στο 25’, με καλάθια από τους Παπαδόπουλο, Τσόλα και Ορφανίδη. Μάλιστα, άνοιξαν και άλλο τη διαφορά και τελικά τελείωσαν την 3η περίοδο στο +10, με σκορ 50-40.
Παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ένα καλό προβάδισμα, τα δεδομένα άλλαξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με σερί 8-0 και μείωσαν σε 50-48 στο 33’, έπειτα από ένα δίποντο του Απέργη, ενώ πέρασαν και μπροστά με 52-51 στο 37’, με νέο δίποντο από τον ίδιο παίκτη. Εν τέλει τα πράγματα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 55-53 στο 38’ με τρίποντο του Ορφανίδη. Οι Athenian Warriors μείωσαν σε 55-54 με μία βολή του Απέργη, ενώ στην τελευταία επίθεσή τους, ο Κατσανάκης αστόχησε σε τρίποντο και τελικά οι Saronic Hornuts κέρδισαν με 57-54, χάρις σε καλάθι που πέτυχε στην εκπνοή, ο Τσόλας.
MVP: Τα… πάντα όλα έκανε ο Τσόλας, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 16 πόντους (5/12δ., 2/6τρ.), 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.), 5 κλεψίματα, 4 ασίστ, 1 τάπα και το καλύτερο Efficiency με 27.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Χασάπης ήταν ο πρώτος σκόρερ των Saronic Hornuts, έχοντας 17 πόντους (2/6β., 6/12δ., 1/4τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Στις λεπτομέρειες κρίθηκαν όλα. Οι Athenian Warriors έχασαν την τελευταία επίθεσή τους, με άστοχο τρίποντο του Κατσανάκη και τελικά έχασαν με 3 πόντους, με δίποντο που πέτυχε ο Τσόλας στην εκπνοή. Σημαντικός παράγοντας για τους Saronic Hornuts ήταν τα 8 περισσότερα κλεψίματα που έκαναν (11 έναντι 3).
Από την πλευρά των Athenian Warriors, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κατσανάκης με 21 πόντους (1/2β., 7/12δ., 2/10τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.) και 1 ασίστ. Ο Απέργης βοήθησε σημαντικά με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 12 πόντους (1/3β., 4/7δ., 1/3τρ.), 12 ριμπάουντ (6αμ.-6επ.), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Δημητρακόπουλος είχε 11 πόντους (1/6β., 2/4δ., 2/9τρ.), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.).