Η Voskonia κατάφερε να πάρει την άνοδο για την AtlasLeague 1, μετά από τη νέα νίκη που πέτυχε, κόντρα στους 3KaiOKukoc τη Δευτέρα (05/06) στο κλειστό της Καισαριανής, αυτή τη φορά με 67-61. Αυτός ήταν ο δεύτερος ημιτελικός στα Play Offs της AtlasLeague 2 και οι φιλοξενούμενοι τα κατάφεραν με συνολικό +10, αφού είχαν κερδίσει και στο πρώτο παιχνίδι με 54-50. Έχοντας εξασφαλίσει την άνοδο, πλέον η Voskonia θα διεκδικήσει και τον τίτλο της κατηγορίας στην περιφέρεια East, στον τελικό κόντρα στους Απροσάρμοστους.
Οι γηπεδούχοι πάντως, ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο ξεκίνημα του αγώνα, με 3-0 στο 1’ μετά από ένα τρίποντο του Τυλιγάδα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι και όσο περνούσε η ώρα, τόσο αυτό φαινόταν στο παρκέ. Έτσι, πέρασαν μπροστά με 5-3 στο 2’ με ένα δίποντο του Μανσούρ και ένα τρίποντο του Λιάκου, ενώ έφτασαν μέχρι και στο +8, με 13-5 στο 6’, με μία εύστοχη βολή και πάλι από τον Λιάκο. Οι 3KaiOKukoc μείωσαν σε 13-9 στο 7’, έπειτα από δίποντο του Λειβαδιά, αλλά η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Voskonia να είναι μπροστά με 19-13.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 20-19 στο 14’, μετά από ένα δίποντο του Παπαδημητρίου. Οι 3KaiOKukoc μάλιστα, έφτασαν να προηγούνται και με 24-21 στο 16’, μετά από μία εύστοχη βολή του Παπαδημητρίου. Εκεί όμως, η Voskonia πήρε τα ηνία στο σκορ με 27-26 στο 17’ με ένα δίποντο του Λιάκου και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 5 πόντων, με 35-30.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο αποφασιστικά στο παρκέ και άρχισαν να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά, για να προηγηθούν με 43-32 στο 23’ με τρίποντο από τον Λιάκο και με 47-32 στο 25’, έπειτα από ένα δίποντο του Ταγκούλη. Οι 3KaiOKukoc μείωσαν σε 47-38 στο 27’ με ένα δίποντο που πέτυχε ο Λαύκας. Ωστόσο, με επί μέρους σκορ 9-4, η Voskonia τελείωσε την 3η περίοδο όντας μπροστά με 14 πόντους διαφορά, με 56-42.
Ήταν σαφές ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μεγάλο προβάδισμα με αυτό το +14, μαζί και με το +4 του πρώτου ματς. Μάλιστα, έφτασαν ξανά στο +15, με 59-44 στο 33’ μετά από ένα δίποντο του Μανσούρ. Οι 3KaiOKukoc «έτρεξαν» ένα 7-0 σερί και μείωσαν σε 59-51 στο 36’, μετά από ένα δίποντο του Βασαμανίδη. Η Voskonia όμως ξέφυγε με 66-53 στο 38’, χάρις σε ένα δίποντο του Ταγκούλη και τελικά κέρδισε με 67-61, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τέλος.
MVP: Απόλυτος κυρίαρχος στις δύο ρακέτες ο Πρωτόπαπας, που τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους (2/4β., 1/6δ., 1/6τρ.), 19 ριμπάουντ (17αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 18.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Λιάκος ήταν ο πρώτος σκόρερ της Voskonia και του ματς, έχοντας 23 πόντους (3/6β., 4/15δ., 4/7τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Καθοριστική ήταν η 3η περίοδος, όπου η Voskonia έφτασε να προηγείται μέχρι και με 15 πόντους διαφορά. Επίσης, έβαλε τις βολές της (12/19 με 63,2%), σε αντίθεση με τους 3KaiOKukoc που σπατάλησαν πολλές (5/21 με 23,8%).
Για τους νικητές, δύο ακόμα παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα. Ο Ταγκούλης είχε 15 πόντους (3/5β., 6/9δ., 0/1τρ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ ο Μαστρογιάννης είχε 11 πόντους (4/4β., 2/9δ., 1/2τρ.), 8 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Όσο για τους 3KaiOKukoc, ο Λαύκας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους (2/6β, 8/11δ.), 12 ριμπάουντ (7αμ.-5επ.) και 3 ασίστ, ενώ ο Λειβαδιάς πρόσθεσε 11 πόντους (1/2β., 5/7δ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.) και 1 τάπα.