Ένα πολύ αμφίρροπο ματς έγινε την Κυριακή (18/06) στο ΟΑΚΑ, όπου οι Last Dancers πήραν τη νίκη με 45-41 στον δεύτερο ημιτελικό των Play Offs της AtlasLeague 3, αλλά οι Ionians προκρίθηκαν στον τελικό, αφού υπερασπίστηκαν το +13 (74-61) με το οποίο είχαν νικήσει στο πρώτο παιχνίδι. Να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες έχουν ήδη ανέβει στην AtlasLeague 2, απλώς πλέον οι Ionians θα διεκδικήσουν το τρόπαιο της AtlasLeague 3.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Σουσανίδη να κάνει το 2-0 στο 1’, με τους Ionians να περνάνε μπροστά με 4-2 στο  2’ με ένα καλάθι του Θραψανιώτη και 2/2 βολές του Θεοδώρου. Στη συνέχεια, οι Last Dancers ανέκτησαν το προβάδισμα στο 6’, με 8-6 έπειτα από δίποντο του Κατσή, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο με ένα προβάδισμα 6 πόντων, με σκορ 16-10.
Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να κυριαρχούν και ειδικά αυτή των φιλοξενούμενων. Αρχικά, οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμά τους, στο +8, με 18-10 στο 11’ χάρις σε ένα καλάθι του Χάρη Λυντέρη. Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν επί μέρους σκορ 11-2 και πέρασαν μπροστά με 21-20 στο 18’ μετά από μία εύστοχη βολή του Σερβίου. Οι Last Dancers ανέκτησαν το προβάδισμα με 22-21 στο 19’, με δίποντο του Στέργιου Λυντέρη, αλλά οι Ionians με 2/2 βολές του Σερβίου ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 1 πόντο διαφορά, με 23-22.
Συνεχίστηκε η μάχη και στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 24-23 στο 21’ με 2/2 βολές από τον Κλαυδιανό. Ακολούθησε σερί 6-0 για τους Ionians, που βρέθηκαν μπροστά με 29-24 στο 25’ μετά από τρίποντο του Νικολάρα. Εκεί όμως, ήρθε ένα σερί 7-0 για τους Last Dancers που ήταν μπροστά με 31-29 στο 27’, με μία εύστοχη βολή του Στέργιου Λυντέρη, ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο στο +3 και συγκεκριμένα με σκορ 33-30.
Όσο περνούσε η ώρα, τόσο στένευαν τα περιθώρια για τους γηπεδούχους, που έπρεπε να καλύψουν το -13 από την ήττα τους, στο πρώτο ματς. Οι Ionians έπαιξαν σωστά από τη μεριά τους, παίρνοντας και το προβάδισμα με 37-35 στο 33’, μετά από ένα δίποντο που πέτυχε ο Μαρούλης. Οι Last Dancers έκαναν ένα σερί 6-0 και ήταν μπροστά με 41-37 στο 35’ με ένα δίποντο του Σουσανίδη, αλλά δεν μπόρεσαν να αυξήσουν τη διαφορά και τελικά κέρδισαν με 45-41, που δεν τους έφτανε για την πρόκριση.
Player Of The Game: Ο Σουσανίδης είχε το μεγαλύτερο Efficiency για τους Last Dancers και μάλιστα με 30, ενώ συνολικά τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους (4/6), 19 ριμπάουντ (15αμ.-4επ.), 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 1 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Χάρης Λυντέρης προσέφερε 11 πόντους (1/2β., 5/13δ., 0/4τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 2 ασίστ και 2 τάπες.
Που κρίθηκε το ματς: Η νίκη των γηπεδούχων οφείλεται πολύ απλά στο ότι ήταν πιο εύστοχοι στα σουτ εντός πεδιάς και κυρίως στα δίποντα (16/46 με 34,8% έναντι 12/53 με 22,6%).
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Στέργιος Λυντέρης με 10 πόντους (4/9β., 3/12δ., 0/1τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Από την πλευρά των Ionians, ο μόνος παίκτης που ήταν διψήφιος στο σκοράρισμα, κάνοντας μάλιστα και νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Μαρούλης με 11 πόντους (1/6β., 5/18δ.), 13 ριμπάουντ (8αμ.-5επ.), 2 ασίστ και 2 τάπες.