Εξ αρχής αναμενόταν ένα πολύ δυνατό ματς την Πέμπτη (01/06) στο ΟΑΚΑ και αυτό ακριβώς συνέβη, με το Τρένο να παίρνει τελικά την πρόκριση, παρά το γεγονός ότι η νίκη πήγε στο People Café με 71-69. Αυτό ήταν το δεύτερο ματς των ημιτελικών στα Play Offs της AtlasLeague 2 και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στους τελικούς, όπου θα διεκδικήσουν την άνοδο στην AtlasLeague 1. Κι αυτό διότι στον πρώτο ημιτελικό είχαν κερδίσει με 65-57 και έτσι πέρασαν με συνολική διαφορά πόντων, +6. Σίγουρα πάντως, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στους δύο ομάδες, που προσέφεραν δύο ματς με μεγάλες συγκινήσεις.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-2 στο 3’ με δίποντο από τον Πουλημένο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 10-10 στο 5’ με ένα δίποντο που πέτυχε ο Ανδρέας Μακρής και πέρασαν και μπροστά με 12-10 στο 6’, χάρις σε ένα καλάθι του Μαρούλη Το Τρένο ανέκτησε το προβάδισμα με 13-12 στο 7’ με μία εύστοχη βολή από τον Τσιώτα, αλλά το People Café ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 7-0, για να προηγηθεί με 19-13.
Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά σε σκορ πρόκρισης στο 12’, με τον Τσαγκούλη να πετυχαίνει ένα τρίποντο και να κάνει το 27-18. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 27-23 στο 14’ έπειτα από 2/2 βολές του Κιουρκτζόγλου, αλλά το People Café έφτασε για πρώτη φορά στο +11, με 37-26 στο 18’, με ένα γκολ-φάουλ από τον Μυλωνά. Το Τρένο μείωσε πάντως, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 38-32.
Το δεύτερο μέρος περιλάμβανε πολλές μεταπτώσεις. Αρχικά, οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμά τους, με 40-32 στο 21’, με καλάθι του Μυλωνά. Αργά αλλά σταθερά όμως, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 46-44 στο 27’ μετά από ένα τρίποντο που σημείωσε ο Δημητρίου. Με σερί 5-0, το People Café πέρασε μπροστά με 49-46 στο ίδιο λεπτό, έπειτα από ένα δίποντο του Μυλωνά. Το Τρένο ισοφάρισε σε 49-49 στο 28’ με μία βολή του Τσιώτα και ένα δίποντο του Κουτρουμπή. Εν τέλει, η 3η περίοδος έκλεισε με καλάθια των Μυλωνά και Μαρούλη, με το People Café να προηγείται με 53-49.
Εννοείται ότι ακολούθησε μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 55-55 στο 33’ έπειτα από δίποντο του Κιουρκτζόγλου, αλλά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε σκορ πρόκρισης με 9-0 σερί, με τον Μαρούλη να πετυχαίνει δίποντο για το 64-55 στο 36’. Μάλιστα, έφτασαν και στο +10 με 66-56 στο 37’ με δίποντο από τον Τσαγκούλη. Το Τρένο βρήκε λύσεις όμως, με τον Πουλημένο να μειώνει στο 39’ σε 69-64 με τρίποντο, ενώ στα 48’’ πριν από τη λήξη, ο ίδιος παίκτης με μία βολή μείωσε σε 69-65. Το People Café έφτασε στο +6, με 71-65 στα 21.4’’ για το φινάλε, με 2/2 βολές του Κατσιάδα. Ωστόσο, ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ. Έτσι, στα 9.5’’, ο Πουλημένος είχε 2/2 βολές και μείωσε σε 71-67, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και στο τελικό 71-69 με 2/2 βολές του Δημητρίου στα 4.2’’ για τη λήξη.
MVP: Ο Μαρούλης έκανε τρομερό ματς για το People Café, έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους (0/1β., 9/16δ., 0/2τρ.), 15 ριμπάουντ (10αμ.-5επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το καλύτερο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Μυλωνάς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και του αγώνα, έχοντας 26 πόντους (3/11β., 10/17δ., 1/4τρ.), 5 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Με τους γηπεδούχους στο +6 (71-65), το αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκαν στα 9.5’’ πριν από τη λήξη, ουσιαστικά τελείωσαν το θέμα της πρόκρισης, με τον Πουλημένο να έχει 2/2 βολές και να μειώνει σε 71-67 και τους φιλοξενούμενους να έχουν και την κατοχή.
Για το Τρένο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πουλημένος με 22 πόντους (12/14β., 2/6δ., 2/7τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Επίσης, ο Κιουρκτζόγλου προσέφερε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (3/8β., 6/10δ.), 11 ριμπάουντ (8αμ.-3επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ. Διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Σκούρας, επίσης με νταμπλ-νταμπλ, αφού είχε 10 πόντους (6/10β., 2/5δ., 0/1τρ.), 10 ριμπάουντ (5αμ.-5επ.), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.