Σε ένα ματς που έγινε το Σάββατο (06/05) στο ΟΑΚΑ, οι Athenian Warriors πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, αφού νίκησαν τους Cava Boys με 64-52. Αυτό ήταν το πρώτο ματς για το Top-8 των Play Offs της AtlasLeague 2 στο 1st Group της περιφέρειας North. Πλέον, οι φιλοξενούμενοι θα έχουν μια διαφορά 12 πόντων που θα πρέπει να υπερασπιστούν στη ρεβάνς.
Στο ξεκίνημα του αγώνα υπήρξε μια σχετική ισορροπία. Αρχικά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 στο 1’ με δίποντα των Αλέξη και Στεργιώτη. Οι Athenian Warriors πέρασαν μπροστά με 6-4 στο 3’ με δύο διαδοχικά τρίποντα του Απόστολου Κατσανάκη. Οι Cava Boys ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο +4 ξανά, με 17-13 στο 9’ με τρίποντο του Στεργιώτη, ενώ η 1η περίοδος έληξε με το υπέρ τους, σκορ 18-17.
Στη 2η περίοδο ο ρυθμός έπεσε. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 20-18 στο 13’ με τρίποντο του Ιορδάνη Κατσανάκη. Οι Cava Boys ανέκτησαν το προβάδισμα στο 17’, με τον Στεργιώτη να σκοράρει ένα δίποντο για το 23-22. Οι Athenian Warriors είχαν καλύτερο ρυθμό όμως και προηγήθηκαν με 28-24 στο 19’ με μία εύστοχη βολή του Δημητρακόπουλου, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 28-26, αφού μείωσε για τους γηπεδούχους, ο Γιάννης Λαμπρόπουλος που ευστόχησε σε ένα δίποντο.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, αρχικά οι Athenian Warriors έδειξαν διάθεση να ανοίξουν τη διαφορά και τα κατάφεραν, μιας και προηγήθηκαν μέχρι και με 9 πόντους διαφορά, με 42-33 στο 27’ έπειτα από ένα τρίποντο του Απόστολου Κατσανάκη. Τελικά, οι Cava Boys μείωσαν σε 44-38 με δίποντο του Στεργιώτη και έτσι έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.
Πάμε και στην 4η περίοδο, όπου η διαφορά πήγε ξανά στο +9 για τους φιλοξενούμενους, με σκορ 51-42 στο 33’ με μία εύστοχη βολή από τον Δημητρακόπουλο. Στο 34’, οι Cava Boys προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς και μείωσαν σε 51-46 με δίποντο από τον Στεργιώτη και πάλι. Το φινάλε του αγώνα όμως, άνηκε στους Athenian Warriors, που έφτασαν στο +10 στο 38’, με 59-49 χάρις σε δίποντο του Λούβαρη, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 64-52 υπέρ της ομάδας του, με λέι απ, που σημείωσε στην τελευταία φάση του ματς.
MVP: Ο Λούβαρης ήταν ο κορυφαίος των «Πολεμιστών», έχοντας 18 πόντους (2/2β., 8/14δ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 4 κλεψίματα, 1 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Δημητρακόπουλος προσέφερε 17 πόντους (3/5β., 4/4δ., 2/8τρ.), 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά, η μεγάλη διαφορά έγινε σε δύο τομείς του παιχνιδιού, που συνδέονται μεταξύ τους. Οι Athenian Warriors έκαναν τα μισά λάθη από τους Cava Boys (10 έναντι 20), ενώ έκαναν και 10 παραπάνω κλεψίματα (13 έναντι 3), βρίσκοντας συχνά εύκολους πόντους από αιφνιδιασμούς.
Για τους Athenian Warriors, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Απόστολος Κατσανάκης, με 14 πόντους (5/6β., 0/3δ., 3/7τρ.), 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.) και 2 κλεψίματα.
Για τους Cava Boys, ξεχώρισε ο Στεργιώτης με 19 πόντους (2/5β., 7/8δ., 1/3τρ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ βοήθησε και ο Γιάννης Λαμπρόπουλος με 10 πόντους (0/1β., 2/3δ., 2/5τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ και 2 ασίστ.