Αν και όλα έμοιαζαν αμφίρροπα στο πρώτο ημίχρονο, οι Halligators έκαναν ένα τρομερό δεύτερο και έτσι κέρδισαν με το εντυπωσιακό 60-37, τους Itah Jazz, το Σάββατο (06/05) στο ΟΑΚΑ. Έτσι, πλέον βρίσκονται αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αυτό ήταν το πρώτο ματς για το Top-8 των Play Offs της AtlasLeague 2 στο 2nd Group της περιφέρειας North και οι νικητές θα πρέπει απλώς να υπερασπιστούν το +23 στη ρεβάνς που θα γίνει.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα, με τον Κωσταρέλο να κάνει το 2-0 στο 1’, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 4-2 στο 3’ με δίποντα από τους Βογιατζόγλου και Κεφαλά. Οι Halligators ανέκτησαν το προβάδισμα με 5-4 στο 5’ έπειτα από τρίποντο του Δημάδη. Εκεί όμως, οι Itah Jazz «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 11-5 στο 7’ με δίποντο του Μαριόλη, ενώ τελείωσαν την 1η περίοδο μπροστά με 18-9.
Η συνέχεια του αγώνα ήταν αρκετά διαφορετική, με τους γηπεδούχους να μειώνουν αρχικά σε 18-15 στο 14’, με 6-0 σερί που ολοκλήρωσε ο Σιμόπουλος με 2/2 βολές. Οι Itah Jazz προηγήθηκαν με 20-15 στο 16’ με 2/2 βολές του Σπανού, αλλά οι Halligators ισοφάρισαν σε 20-20 στο 17’ με τρίποντο του Δημάδη και έφτασαν το σερί τους, στο 8-0, για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 23-20, έπειτα από τρίποντο του Μεταξά.
Η κυριαρχία των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν εντυπωσιακή. Αρχικά, οι Itah Jazz μείωσαν σε 23-22 στο 21’ με δίποντο του Μαριόλη, αλλά μετά οι Halligators ανέβασαν… στροφές και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 13 πόντους διαφορά, με 37-24 στο 28’, μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Γιαννέλος, ενώ η 3η περίοδος τελείωσε με 37-26, με καλάθι του Κεφαλά για τους φιλοξενούμενους.
Οι Itah Jazz δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν τη διαφορά ολοένα και περισσότερο. Αρχικά, προηγήθηκαν με +20, με 48-28 στο 34’ με δίποντο του Γραβάνη, ενώ η διαφορά πήγε μέχρι και στους 25 πόντους, με 55-30 στο 36’, έπειτα από μία εύστοχη βολή του Μεταξά. Το τελικό σκορ ήταν το 60-37 υπέρ των Halligators.
MVP: Ο Κωσταρέλος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με 17 πόντους (3/5β., 7/15δ., 0/1τρ.), 8 ριμπάουντ (4αμ.-4επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Μεταξάς είχε «γεμάτο» ματς, με 11 πόντους (3/4β., 1/5δ., 2/3τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Πρώτα από όλα στο εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο των Halligators που είχαν επί μέρους σκορ 37-17 υπέρ τους. Επίσης, οι νικητές έβαλαν 5 τρίποντα περισσότερα (6/20 με 30% έναντι 1/16 με 6,3%), μάζεψαν 16 παραπάνω ριμπάουντ (32 έναντι 16), μοιράζοντας και 4 περισσότερες ασίστ (11 έναντι 7).
Διψήφιος στο σκοράρισμα για τους «Αλιγάτορες», ήταν και ο Δημάδης με 11 πόντους (1/2δ., 3/11τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ και 1 ασίστ. Αξιοσημείωτα και τα 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.) που μάζεψε ο Σιμόπουλος και τα 13 (8αμ.-5επ.) που πρόσθεσε ο Κροντήρας.
Για τους Itah Jazz, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαριόλης, που «άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ, με 9 πόντους (0/2β., 3/7δ., 1/3τρ.) και 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.).