Το δεύτερο ματς μεταξύ Forty Plus και Skylarkers ήταν ακόμα πιο δυνατό, ακόμα πιο ποιοτικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους «σαραντάρηδες» - που είχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων - να παίρνουν την πρόκριση στο Final 4 του Νοτίου ομίλου της League 2 (όπου θα αντιμετωπίσουν τους Beasleys), με δύο νίκες, έστω και οριακά.

Η διαφορά τεσσάρων πόντων που είχαν οι Forty από το πρώτο παιχνίδι ήταν μικρή, αλλά οι ίδιοι μπήκαν στο παρκέ σαν να είχαν… χάσει, με τους Μακρή, Ντεμελή να τους δίνουν προβάδισμα και τον Δροσόπουλο να παίζει τη γνωστή άμυνά του, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 14-13 και τους «Κορυδαλλούς» να στηρίζονται από την αρχή στους Μπερδεμπέ, Ασημίδη, οι οποίοι στη συνέχεια πήραν βοήθειες από Μπουλουτσίκο και Αλέξη επιθετικά, αλλά οι Plus έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου από τα σουτ των Μακρή και Κατράνη.

Οι Skylarkes πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και προσπαθούσαν να γυρίσουν το σκορ, όμως λίγο ο εκνευρισμός τους και λίγο η αστοχία τους, άφηναν συνεχώς τους «σαραντάρηδες» να έχουν τον έλεγχο και οι Αναστασόπουλος, Δελημάρκος και Κατράνης διατήρησαν τη διαφορά στο +3 μέχρι το 30’ (48-45), κάτι που συνέχισαν μέχρι το τέλος, έστω και αν οι «Larkers» προσπέρασαν για πολύ λίγο στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Ασημίδη και Μπερδεμπέ να κάνουν ό,τι μπορούν στην επίθεση, χωρίς όμως να γίνει η ανατροπή, αφού οι Ορνεράκης, Ντεμελής και Κατράνης έμειναν ψύχραιμοι και έδωσαν στην ομάδα του Νομικού την πρόκριση στους «4» του ομίλου.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Κατράνης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους Skylarkers ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Μπερδεμπές με 32 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 2 ασίστ.

Παίκτης-κλειδί για τους «σαραντάρηδες» ήταν αυτή τη φορά ο Γιάννης Ντεμελής, που εκτός από την καλή οργάνωση στις επιθέσεις, είχε καθαρό μυαλό και αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα, με συνολικά 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το ματς κρίθηκε στην ψυχραιμία των Forty Plus στο τέταρτο δεκάλεπτο, στη βοήθεια από την εξέδρα και… αντίστοιχα, στον εκνευρισμό των «Larkers» που δεν μπορούσαν να μπουν μπροστά στο σκορ και δεν είχαν το απαραίτητο καθαρό μυαλό στο τέλος.