Φοβερά και τρομερά πράγματα συνέβησαν την Παρασκευή (12/05) στο ΟΑΚΑ, όπου το High Post έφτασε μια… ανάσα από το να ολοκληρώσει μία επική ανατροπή και να κερδίζει με το εντυπωσιακό 78-46, αλλά το Τρένο πήρε την πρόκριση, γιατί υπερασπίστηκε τη νίκη του, με +35 (63-28) στο πρώτο ματς. Το εν λόγω παιχνίδι ήταν το δεύτερο των Play Offs στο Top-8 της AtlasLeague 2. Έστω και με αυτό τον περιπετειώδη τρόπο, το Τρένο πέρασε στα ημιτελικά των ομάδων της περιφέρειας North, που αγωνίζονται στο 1st Group του ΟΑΚΑ.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με 2/2 βολές του Τσαπρούνη, με το Τρένο να περνάει μπροστά με 4-2 στο 3’ με δύο καλάθια από τον Νικηφόρο. Εκεί, το High Post ανέβασε… στροφές και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 13-4 στο 6’, έπειτα από τρίποντο του Ηρειώτη, ενώ έκλεισε την 1η περίοδο με ένα προβάδισμα 6 πόντων, με 19-13.
Με ένα καλάθι του Τσαπρούνη, που έκανε το 21-13 στο 11’ για τους γηπεδούχους, άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο. Με ένα μίνι σερί 5-0, το Τρένο μείωσε σε 21-18 στο 12’ έπειτα από μία εύστοχη βολή του Τσιμώτα. Ωστόσο, το High Post έκανε ένα δυνατό φινάλε στο πρώτο ημίχρονο, αφού προηγήθηκε με 30-20 στο 17’ με τρίποντο του Ηρειώτη και τελικά πήγε στην ανάπαυλα στο +15, με 35-20.
Το Τρένο δεν μπορούσε να βρει ρυθμό με τίποτα, ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν και άλλο τη διαφορά, στο +16, με 38-22 στο 21’ με νέο τρίποντο του Ηρειώτη και στο +18 στο 27’, με 47-29 έπειτα από δίποντο του Χατζόπουλου. Μάλιστα, το High Post τελείωσε την 3η περίοδο στο +20, με 53-33.
Πάλι όμως, έλειπαν… 15 ακόμα πόντοι για να ισοφαριστεί η ήττα στο πρώτο ματς. Έμοιαζαν πολλοί για να καλυφθούν σε μία περίοδο, αλλά λίγο έλλειψε να συμβεί αυτό. Στο 37’, η διαφορά πήγε στο +30 για τους γηπεδούχους, με σκορ 69-39 με δίποντο του Μαντάκου. Στα 50’’ πριν από τη λήξη, η διαφορά έφτασε και στο +33 με 76-43 με δίποντο από τον Μαντάκο. Στα 17.4’’ πριν τη λήξη, ο Κατσώνης με μία εύστοχη βολή μείωσε για το Τρένο σε 76-44. Ο Μαντάκος πήγε για δίποντο, αλλά αστόχησε στα 13’’ και ο Κατσώνης είχε 2/2 βολές στα 9.9’’, μειώνοντας σε 76-46. Το τελικό σκορ ήταν το 78-46 και διαμορφώθηκε με καλάθι του Μαντάκου στην εκπνοή.
MVP: Εκπληκτικό ματς έκανε ο Μαντάκος, που είχε 26 πόντους (3/5β., 10/13δ., 1/6τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Ηρειώτης προσέφερε 19 πόντους (4/6β., 0/1δ., 5/13τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Το High Post έφτασε να προηγείται με +33, αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά των 35 πόντων με την οποία είχε χάσει στο πρώτο ματς και έτσι «λύγισε» στις λεπτομέρειες. Αυτά όσον αφορά στα της πρόκρισης, γιατί είναι σαφές ότι στο συγκεκριμένο ματς, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό.
Για το High Post, νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Τσαπρούνης με 13 πόντους (3/3β., 5/12δ.), 12 ριμπάουντ (6αμ.-6επ.) και 3 ασίστ.
Όσον αφορά στο Τρένο, ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Νικηφόρος με 11 (4/4β., 2/4δ., 1/4τρ.), έχοντας επίσης 2 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.