Οι Halligators κέρδισαν για δεύτερη φορά, τους Itah Jazz, αυτή τη φορά με 63-56 το Σάββατο (13/05) στο ΟΑΚΑ, στο δεύτερο ματς των Play Offs στο Top-8 της AtlasLeague 2. Έτσι, πέρασαν στα ημιτελικά, σε συνδυασμό με το νικηφόρο 60-37 από το πρώτο παιχνίδι και επόμενος αντίπαλος θα είναι οι Kleious Warriors. Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες ήταν στο 2nd Group της περιφέρειας North.
Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έδιναν μάχη για να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και έγιναν αμέτρητες εναλλαγές στο σκοράρισμα. Οι Itah Jazz προηγήθηκαν με 4-0 στο 1’ με ένα καλάθι και 2/2 βολές από τον Βαϊτσούδη, ενώ οι Halligators βρέθηκαν μπροστά με 9-7 στο 5’ και με 13-11 στο 7’, με δίποντα από τον Κροντήρα και τον Κωσταρέλο αντίστοιχα. Εν τέλει, η 1η περίοδος έληξε ισόπαλη, με σκορ 17-17.
Τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν μπροστά και να διατηρούν το προβάδισμα. Οι Itah Jazz ήθελαν άλλωστε να προσπαθήσουν να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου ματς και όσο περνούσε η ώρα, τόσο δυσκολεύονταν. Οι Halligators έπαιζαν με μεγαλύτερη άνεση και έφτασαν να προηγούνται με 29-20 στο 15’ με δίποντο του Γιαννέλου, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους, 31-24.
Πιο δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των Itah Jazz στο δεύτερο μέρος, σε μια προσπάθεια να παλέψουν όσο γίνεται, για να περάσουν μπροστά. Έτσι, μείωσαν σε 31-27 στο 21’ με τρίποντο του Κεφαλά και σε 36-35 στο 24’ και πάλι με τρίποντο του ίδιου παίκτη. Όμως, οι Halligators έβγαλαν σωστή αντίδραση και έφτασαν στο +8 με δίποντο του Δημάδη για το 46-38 στο 27’, ενώ ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με προβάδισμα 9 πόντων, με 51-42.
Οι Itah Jazz δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν να φτάσουν τους αντιπάλους τους. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι πάντως έφτασαν στο +10, με 52-42 στο 31’ με μία εύστοχη βολή από τον Σιμόπουλο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-48 στο 34’ με τρίποντο από τον Σπανό, αλλά δεν κατέβασαν πιο κάτω τη διαφορά. Έτσι, το τελικό σκορ ήταν το 63-56 υπέρ των Halligators.
MVP: Ο Σακελλαράκης έπαιξε μόλις 18 λεπτά, αλλά πρόλαβε να είναι ο πρώτος σκόρερ των Halligators με 15 πόντους (2/4β., 5/7δ., 1/3τρ.) και 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.).
Παίκτης-Κλειδί: Ο Κωσταρέλος είχε 10 πόντους (5/11δ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Halligators στηρίχτηκαν στην ομαδικότητά τους, ενώ έκαναν τη μεγάλη διαφορά έχοντας 13 περισσότερα ριμπάουντ (55 έναντι 42), ενώ σκόραραν και 9 παραπάνω δίποντα (23/58 με 39,7% έναντι 14/43 με 32,6%).
Από τη μεριά των Itah Jazz, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαϊτσούδης με 19 πόντους (4/6β., 6/13δ., 1/4τρ.), 8 ριμπάουντ (3αμ.-5επ.), 5 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ ο Σπανός είχε 13 πόντους (1/4β., 3/8δ., 2/7τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.