Στο πλαίσιο του 2ου αγώνα των playoffs της Α2 και του 2ου group του ΟΑΚΑ, ο Μορφέας αντιμετώπισε τους Fatherland Havaliers. Με την διαφορά του 1ου αγώνα να είναι στους 31 πόντους (69-38), ο Μορφέας προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό. Πράγματι πάλεψε και κατάφερε να κερδίσει με σκορ 65-53, αποχωρώντας με το κεφάλι ψηλά από την συνέχεια της διοργάνωσης! Στην επόμενη φάση συνεχίζουν οι Havs!

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε ο θεός των ονείρων στο 1ο δεκάλεπτο. Με πολλά τρεξίματα και ιδιαίτερη ευστοχία έκανε το 16-6 από νωρίς. Οι Havs απάντησαν και μείωσαν στους 5 πόντους στο τέλος της περιόδου. 18-13 ήταν το επιμέρους σκορ! 7 πόντους πέτυχε για τον Μορφέα ο Κρεούζης με τον Φίλο να ακολουθεί με 6. 5 πόντους πέτυχε ο Παπανικολάου και 4 ο Γάκης για τους φιλοξενούμενους.

Η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους στην 2η περίοδο. Ο Μορφέας συνέχισε να παλεύει για το καλύτερο δυνατό με Γάκη και Παπανικολάου να κρατάνε όρθιους τους Havaliers. 14-11 ήταν το επιμέρους σκορ με την διαφορά να αυξάνεται κατά 3 πόντους. Βασιλάτος και Φίλος σκόραραν έκαστος από 2 καλάθια για τον Μορφέα. 6 είχε ο Γάκης και 3 ο Παπανικολάου για το Fatherland.

Οι Havaliers μείωσαν στο 3ο δεκάλεπτο που ήταν παρόμοιο σε ρυθμό και σκορ με το 2ο. Η διαφορά έπεσε ξανά στους 5 πόντους με τον Μορφέα πλέον να παλευεί για την νίκη γοήτρου. 14-17 ήταν το επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα. 10 πόντους έβαλε για τον Μορφέα ο τρομερός Κρεούζης. 3 καλάθια έβαλε ο Παπανικολάου και 5 πόντους ο Κουτσώνας για τους Havs.

Στην 4η περίοδο ο Μορφέας πάτησε το πόδι στο γκάζι και πήρε την νίκη της τιμής! Με οδηγό την άμυνα, το πάθος και την ευστοχία έστειλε την διαφορά στους 12 πόντους και αποκλείστηκε με το κεφάλι ψηλά! 19-12 ήταν το επιμέρους σκορ με τον πίνακα να σβήνει στο 65-53! Για τους νικητές 8 πόντους είχε ο Αντύπας, 5 ο Βασιλάτος και 4 ο Φίλος. 3 καλάθια έβαλε ο Βασιλάκος και 2 ο Κάββουρας για τους Havs!

Mvp του αγώνα ήταν ο Κ. Ρήγας με 5 πόντους, 14 ριμπάουντ (11-3), 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος σε 33 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ν. Γάκης με 14 πόντους, 20 ριμπάουντ (8-12), 1 ασίστ, 4 μπλοκ και 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Κ. Νάτσης με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ (10-3), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 34 λεπτά αγώνα.

Το παιχνίδι κρίθηκε από την διάθεση και την ενέργεια του Μορφέα!