Έχοντας μία άκρως εντυπωσιακή εικόνα στην 3η περίοδο του αγώνα, το People Café πήρε τη νίκη το Σάββατο (13/05) στο ΟΑΚΑ με 64-47 επί των Basketball Freaks στο δεύτερο ματς των Play Offs στο Top-8 της AtlasLeague 2 και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά, όπου αντίπαλος θα είναι το Τρένο. Οι γηπεδούχοι είχαν νικήσει και στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με 49-44, ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι οι δύο ομάδες ήταν στο 1st Group της περιφέρειας North, στην κανονική σεζόν.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν λίγο καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και για αυτό προηγήθηκαν αρχικά με 4-0 στο 3’ με ένα δίποντο του Μυλωνά και 2/2 βολές του Τσαγκούλη. Οι Basketball Freaks μείωσαν σε 4-2 στο 4’ με καλάθι από τον Καγκάδη. Οι άμυνες ήταν κυρίαρχες στην αρχή και το People Café προηγήθηκε και με 8-2 στο 7’, έπειτα από δίποντο του Γκορέζη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 10-8 στο 9’ με δίποντο που έβαλε ο Σούσης, ενώ η 1η περίοδος τελείωσε με 12-8, χάρις σε δίποντο του Μαρούλη.
Οι Basketball Freaks αιφνιδίασαν στη 2η περίοδο και μπήκαν πολύ δυνατά, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 12-12 στο 11’ με καλάθια των Κλεφτογιάννη και Σούση, ενώ έφτασαν το σερί τους, στο 7-0, με γκολ-φάουλ του Σούση, ο οποίος έβαλε μπροστά την ομάδα του, με 15-12 στο 13’. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 21-13 στο 16’ με συνολικά 4 συνεχόμενες βολές του Καγκάδη. Το People Café αντέδρασε όμως και με 9-0 σερί πέρασε μπροστά με 22-21 στο 19’ έπειτα από δίποντο του Τσαγκούλη, ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +2, με 24-22.
Τα δεδομένα άλλαξαν εντελώς στο δεύτερο μέρος. Οι Basketball Freaks αρχικά ισοφάρισαν σε 24-24 στο 21’, με δίποντο του Καγκάδη, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Στο 25’ έφτασαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά, με σκορ 39-29 με ένα δίποντο από τον Μαρούλη, ενώ έφτασαν μέχρι και στο +20, με 52-32 στο 29’, έπειτα από δίποντο που σημείωσε ο Εσκιντζής. Η 3η περίοδος έκλεισε με 52-33.
Σε συνδυασμό και με το +5 του πρώτου αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν ουσιαστικά καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 52-37 στο 32’, με δύο καλάθια από τους Ευαγγέλου και Σούση, ενώ λίγο αργότερα μείωσαν και σε 14 πόντους, με σκορ 61-47 στο 38’ με ένα τρίποντο του Γρηγόρη Κεχαγιά. Το τελικό σκορ, ήταν το 64-47 υπέρ του People Café.
MVP: Ο Μυλωνάς ξεχώρισε στην επίθεση, όντας ο πρώτος σκόρερ με 25 πόντους (8/12β., 7/14δ., 1/4τρ.), 3 κλεψίματα, 2 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Τρομερή δουλειά έκανε ο Δεμενεόπουλος, έχοντας 7 πόντους (5/7β., 1/1δ., 0/1τρ.), 14 ριμπάουντ (13αμ.-1επ.), 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Στην απίστευτη εμφάνιση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκαναν επί μέρους σκορ 28-11 και από το ρευστό 24-22 υπέρ τους, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έφτασαν στο +19 (52-33) στο 30’. Επίσης, οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 3/38 τρίποντα (7,9%), με το People Café να έχει 5/19 (26,3%) από τη μεριά του.
Για τους νικητές, πολύ καλός ήταν ο Μαρούλης με 14 πόντους (1/3β., 5/11δ., 1/3τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 3 ασίστ και 1 τάπα, ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Τσαγκούλης με 10 πόντους (2/4β., 1/3δ., 2/6τρ.), 1 αμυντικό ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Όσο για τους Basketball Freaks, νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Σούσης με 15 πόντους (1/4β., 7/10δ., 0/1τρ.), 13 ριμπάουντ (8αμ.-5επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Καγκάδης είχε 12 πόντους (5/8β., 2/9δ., 1/9τρ.) και 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.).