Σε ένα παιχνίδι που είχε μεγάλη ένταση και πολύ πάθος και από τις δύο ομάδες, οι Last Dancers πέτυχαν την Κυριακή (28/05) στο ΟΑΚΑ μία οριακή επικράτηση με 49-48 επί των Terror East. Αυτό ήταν το πρώτο ματς του Top-8 στα Play Offs της AtlasLeague 3 και με τη διαφορά του ενός πόντου, είναι σαφές ότι όλα είναι ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς που θα κρίνει την πρόκριση.
Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες θα τα δώσουν όλα. Οι γηπεδούχοι άρχισαν λίγο καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-0 στο 2’ με καλάθια από τους Σουσανίδη και Κλαυδιανό, ενώ οι Terror East αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 4-4 στο 4’, με καλάθια από τους Σαπουντζή και Μπόζα. Οι Last Dancers πήραν εκ νέου το προβάδισμα και έφτασαν μέχρι και στο +5, με 11-6 στο 5’, έπειτα από ένα τρίποντο του Παπαναστασίου, ενώ ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο στο +3, με 17-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν πάρει τον έλεγχο, αφού έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 10 πόντους διαφορά, με 26-16 στο 17’, μετά από μία εύστοχη βολή του Σουσανίδη. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου όμως, οι Terror East έκαναν σερί 8-0 και μείωσαν σε 26-24 με δίποντο του Φούρλα. Με αυτό το σκορ υπέρ των Last Dancers, οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, σε 26-26 στο 21’ με ένα ακόμα καλάθι από τον Φούρλα, ωστόσο οι Last Dancers έκαναν επί μέρους σκορ 8-2 και έφτασαν να είναι μπροστά με 34-28 στο 26’, μετά από ένα δίποντο του Ξυνού. Μετά ήταν η σειρά των Terror East να κάνουν ένα επί μέρους σκορ 8-1 και να τελειώσουν την 3η περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ, με 36-35.
Όλα ήταν ανοιχτά ενόψει του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, όπου τα πάντα κρίθηκαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Οι Terror East πήραν ένα προβάδισμα με +4, με 43-39 στο 36’, έπειτα από ένα δίποντο που σκόραρε ο Καλοπήτας, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 43-43 στο 37’ μετά από 2/2 βολές του Στέργιου Λυντέρη και πέρασαν μπροστά με 45-44 στο 38’ με ένα καλάθι του ίδιου παίκτη. Μάλιστα, προηγήθηκαν και με 49-45 στο 39’, χάρις σε ένα δίποντο του Σουσανίδη. Ακολούθησαν τρεις εύστοχες βολές των φιλοξενούμενων, δηλαδή μία από τον Τάτση και δύο από τον Μπόζα, για να μειώσουν σε 49-48. Οι Terror East βρήκαν ελεύθερο τρίποντο στην εκπνοή, αλλά ο Μπόζας αστόχησε και έτσι οι Last Dancers πήραν τη νίκη.
MVP: Ο Σουσανίδης ξεχώρισε για τους νικητές, έχοντας 9 πόντους (1/3β., 4/11δ.), 16 ριμπάουντ (11αμ.-5επ.), 4 ασίστ, 4 τάπες, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Πρώτος σκόρερ των Last Dancers ήταν ο Χρήστος Λυντέρης με 11 πόντους (5/12β., 3/7δ., 0/4τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά. Σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι, με πολλή αστοχία, οι Last Dancers μπόρεσαν να έχουν έστω 2/19 τρίποντα (10,5%), ενώ οι Terror East δεν πέτυχαν ούτε ένα (0/13 με 0%).
Από πλευράς νικητών, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης ο Ξυνός με 10 πόντους (5/8δ., 0/1τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Κορυφαίος παίκτης των Terror East ήταν ο Μπόζας, που είχε 16 πόντους (8/9β., 4/6δ., 0/5τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.