Ένα πολύ ποιοτικό ματς, με σπουδαίες επιθέσεις και από τις δύο πλευρές, διεξήχθη την Κυριακή (28/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, εκεί όπου οι VIP by Ariantique πήραν μεγάλη νίκη επί των Kleious Warriors με 82-76. Αυτό ήταν το δεύτερο ματς του Top-16 των Play Offs της AtlasLeague και πλέον οι νικητές έκαναν το 2-0 στη σειρά και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά, σε συνδυασμό με τη νίκη με 66-60 στο πρώτο παιχνίδι.
Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι θα είναι αμφίρροπο ματς, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια, ουκ ολίγες φορές. Με καλάθι από τον Βράτιμο, οι «Πολεμιστές» προηγήθηκαν με 2-0 στο 2’, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 4-2 στο 3’, χάρις σε δίποντο του Αποσκίτη. Οι Kleious Warriors ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν και στο +7, με 18-11 στο 8’, έπειτα από τρίποντο του Φώτογλου. Η 1η περίοδος έκλεισε με τον Διαμαντή να πετυχαίνει buzzer beater λέι απ και να μειώνει σε 18-15 για τους VIP by Ariantique.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με 8-0 σερί και έτσι προηγήθηκαν με 23-18 στο 12’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Αλεξόπουλος. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 26-25 στο 14’ με γκολ-φάουλ του Δέδε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι Kleious Warriors προηγήθηκαν με 35-31 στο 18’ και με 37-35 στο 19’, με τρίποντο του Φώτογλου και καλάθι του Αρχοντάκη αντίστοιχα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater καλάθι του Ζευγώλη και τους VIP by Ariantique να ισοφαρίζουν σε 37-37.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 40-37 στο 21’ με τρίποντο του Αλεξόπουλου, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν και με 47-40 στο 22’, με δίποντο του Γεωργιάδη. Οι Kleious Warriors μείωσαν σε 47-45 στο 23’ και σε 57-54 στο 29’, με δίποντο του Αρχοντάκη και τρίποντο του Φώτογλου αντίστοιχα. Η 3η περίοδος έκλεισε με καλάθι του Γεωργιάδη και έτσι οι VIP by Ariantique ήταν μπροστά με 59-54.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 63-61 στο 32’, με δίποντο από τον Βράτιμο. Με την σειρά τους, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 69-65 στο 35’, με γκολ-φάουλ του Γεωργιάδη. Συνεχίστηκαν οι εναλλαγές στο προβάδισμα και οι Kleious Warriors πήραν… κεφάλι και στο 38’, με 76-75, με ένα δίποντο από τον Αρτινό. Ωστόσο, το ματς έκλεισε με 7-0 σερί των VIP by Ariantique, που κέρδισαν με 82-76, που διαμορφώθηκε με 2/2 βολές του Γεωργιάδη στα 18.3’’ για το τέλος, αφού ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Αρτινού στα 14’’ για τη λήξη.
Player Of The Game: Τρομερό ματς έκανε για τους VIP by Ariantique, ο Γιώργος Γεωργιάδης, έχοντας 31 πόντους (10/15β., 9/11δ., 1/7τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Πολλή δουλειά έκανε για τους νικητές και ο Κώστας Αποσκίτης, έχοντας 12 πόντους (2/2β., 2/4δ., 2/3τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 20.
Που κρίθηκε το ματς: Ήταν ένα παιχνίδι όπου θα μπορούσε να κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα και σίγουρα ήταν καθοριστικό το 7-0 σερί που έκαναν οι VIP by Ariantique στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της αναμέτρησης.
Για τους νικητές, δύο ακόμα παίκτες ήταν διψήφιοι στην επίθεση και συγκεκριμένα οι Θοδωρής Διαμαντής (13π., 1/2β., 3/5δ., 2/4τρ., 3ρ.) και Τάσος Κοντοθανάσης (10π., 5/8δ., 12ρ.).
Όσο για τους Kleious Warriors, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Δέδες (19, 3/6β., 8/12δ., 4ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν οι Ανέστης Φώτογλου (15π., 0/1δ., 5/8τρ., 3ασ., 1ρ.) και Γιάννης Αρχοντάκης (13π., 1/4β., 6/7δ., 4ρ., 3ασ., 1κλ.).