Εύκολη επικράτηση των Abaleiros στην πρώτη αναμέτρησης με τους Southerns για τα προημιτελικά της Division 1 South καθώς επέβαλλαν από νωρίς το ρυθμό τους και το τελικό 60-33 προέκυψε με σχετική άνεση.

Ξεκίνημα στο ματς με 10-5 υπέρ των Abaleiros με Ζαΐμη και Νεκτάριο Αγγελόπουλο να μπαίνουν στο ματς ζεστοί και τους Χαλά,Κρέτση να σκοράρουν για τους Ισορροπημένο το δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου μ' επιμέρους σκορ 6-4 υπέρ των γηπεδούχων με τον Νεκτάριο Αγγελόπουλο να συνεχίζει να τραβάει το σκοράρισμα για το 16-9 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Δυναμικά μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και μ' επιμέρους 11-2 ξέφυγαν με 16 (27-11) με Κολοβό, Σωτηρόπουλο και Ρηγανάκο.Απάντηση από Southerns με σερί 5-0 για το 27-16 με 5 πόντους από τον Χαλά για ν' ακολουθήσει σερί 8-0 από τους Abaleiros με Νίκο Αγγελόπουλο και Παυλόπουλο για το 35-16 του ημιχρόνου.

Ισορροπημένο ματς στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους σκορ 6-4 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι αύξησαν τη διαφορά στους 21 (41-20) στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου με Σωτηρόπουλο και Ζαΐμη.Στη συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν από 8 πόντους με Σωτηρόπουλο,Ζαΐμη και Παυλόπουλο για τους Abaleiros και τους Βασιλόπουλο, Παπαδόπουλο και Κρέτση για τους Southerns για το 49-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο απελευθερωμένα και μ' επιμέρους σκορ 11-5 με πρωταγωνιστές Σωτηρόπουλο,Ζαΐμη και Σιγάλα,Κρέτση προέκυψε το τελικό 60-33.

MVP του αγώνα ο Σωτηρόπουλος που έκανε triple double με 14 πόντους,15 ριμπάουντ και 10 ασίστ.